Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Okul kantinlerine ceza yağıyor

Okul kantinlerine ceza yağıyor
Spread the love

Tarım ve Orman Bakanlığı, tüketici sağlığını savunma amacı tarafında besin konusundaki çalışmalarını okul kantinlerine yönelik şeklinde de sürdürüyor.

Bakanlıkça yayımlanan Okul Kantinlerine Değin Kalifiye Hijyen Kaideleri Yönetmeliği ve Rehberi ile işletmeler için kalifiye hijyen kaideleri belirlenirken, kantinlerde gayret gösteren tüm eleman için ayrı olarak hijyen eğitimi alma koşulu getirildi.

Bu kapsamda, Tarım ve Orman, Sıhhat ile Ulusal Eğitim bakanlıkları koordinasyonunda hijyen eğitimleri düzenlenerek toplamda 45 bin 29 kantin çalışanı ve Ulusal Eğitim Bakanlığı personeline eğitim verildi.

Düzenleme bundan dolayı 2015 senesi başından ardından hijyen eğitimi almamış kişilerin kantin ve yemekhanelerde işlevini gerçekleştirmesine izin verilmiyor. Gelen talepler tarafında eğitimlerin düzenlenmesine devam ediliyor.

Bakanlıkça, en titiz tüketici gruplarından olan talebelerin besin güvenilirliği ile ilgili bilinçlenmesine yönelik 2018-2019 eğitim öğretim döneminde bin 370 eğitim verildi ve 130 bin 174 talebeye ulaşıldı.

2023 senesine kadar sürecek bu çalışmalarla ülkedeki bütün okullarda eğitim gören çocukların eğitim alması hedefleniyor.

Bakanlık doğrulusunda, 2011 senesinden şu zamana kadar bütün eğitim öğretim zamanlarında okullar, yaz okulları ve kamplarda tespit edilen kantin ve yemekhaneler her sömestri da tek sefer olmak suretiyle senede minimum 2 sefer denetleniyor.

Bu çerçevede, 2018-2019 eğitim öğretim ve yaz döneminde kantinlere 47 bin 805 kontrol gerçekleştirildi. Denetimlerde mevzuata makul bulunmadığı tespit edilen 195 kantine idari para cezası uygulandı.

Resmi kontrollerle okul kantin ve yemekhanelerinin genel ve kalifiye hijyen şartlarının belirlenmesi ve kantinde satılan besinlerin Türk Besin Kodeksi’ne idealliği denetleniyor.

Bakanlık doğrulusunda, tüketiciler ve bilhassa çocukların sağlığının en üst seviyede savunması ve sıhhatli tek toplumun oluşturulması yerine ileriki dönemde de çalışmalar kesintisiz sürdürülecek.

Bakanlıkça, veliler ve talebelerin, okul kantinlerinde karşılaştıkları olumsuzlukları kesinlikle bakanlığın 174 Alo Besin Hattı’na bildirmesi talep ediliyor.