Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Okul kantinlerinde kartlı ödeme başlıyor

Okul kantinlerinde kartlı ödeme başlıyor
Spread the love

İstanbul İl Ulusal Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Kantin İşletmecileri Esnaf Odası doğrulusunda geçen sene başlatılan Sıhhat Arkadaşı Kantinim-EDU Card projesi kapsamında okul kantinlerinde nakit adına kart tüketiminin yaygınlaştırılması için imza merasimi düzenlendi.

İstanbul İl Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nde gerçekleşen imza merasiminde projenin aile ve öğrenciler için ehemmiyeti aktarılarak, kaptan program ile ilgili malumat verildi. Proje kapsamında tek sene süresince 25 okul kantininde nakit paranın yanında kart da kullanıldı. Pilot programın nihayetinde uygulanan memnuniyet anketine katılan veli ve talebelerin yüzde 95’inden pozitif geri dönüşler alındığı aktarıldı.

Nakit adına kartla prosedür yapmış talebelerin yüzde 70’inin ise sonraki kantin alışverişlerinde de kart kullanmayı seçenek ettiği ifade edildi. Aileler, karta çocuğun gereksinimi kadar para yükleyebilecek. Kantinlere kurulan cihazlar vasıtası ile öğrenciler temassız tek şeklinde istedikleri ürünleri alabilecek.

Projenin epey yenilikçi olduğunu bildiren İstanbul İl Ulusal Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, şunları söyledi:

“Pilot çalışmayla meydana çıkan tablo kendimize umut verdi. Kartlı ödeme sistemi geride bıraktığımız sene 25 okulumuzda uygulandı. Ücretsiz dağıtılan kartları, 20 bin talebe kullandı. Aldığımız neticeler bu tekniğin tercih olarak okullara girmesinin makul olduğunu gözler önüne serdi.

Uygulama, talebenin tüketim alışkanlığını seyretmek, çocuğa bütçe disiplini kazandırmak yönünden yararlı. Günümüzde harcamalarda karta dönük tek gelişme de var, bunu teşvik eden tek program yaşama geçiriyoruz. Hedefimiz çocuklarımızın obeziteden uzak, sıhhatli ve nitelikli ürünlerle beslenmesidir, proje buna katkı sağlayacak.

Projeyi yaygınlaştırmaya hüküm verdik. Kısa müddette bütün resmi okul kantinlerinde kartla ödeme uygulanabilmesi için ihtiyaç duyulan altyapı kurulacak.” Türkiye Kantin İşletmecileri Esnaf Dernekleri Federasyonu Başkanı Vahap Osmanoğlu ise, aile ve talebelerin hoşnut olduğunu ifade etti.

Osmanoğlu, “Öğrenci tasarruf yapmasını öğreniyor. Kartla, sağlıksız ürünlerin alınması engellenebiliyor. Nakit parayla ulaşabilecekleri kötü alışkanlıklardan çocukları uzaklaştırıyoruz.

Yatırımı sağlayan Papara ekibine teşekkür ediyorum. İstanbul’dan başlamış Türkiye’nin her iline projeyi yayacağız. Yıl bitimine kadar 500 okulda projenin uygulanmasını amaçlıyoruz. Ardından her devre 500 okula henüz ulaşacağız” dedi.