Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Okul bitmedi camide eğitim veriliyor

Okul bitmedi camide eğitim veriliyor
Spread the love

Belenbaşı´ndaki ilk ve ortaokul binaları geride bıraktığımız sene yenilenmek emeliyle yıkıldı.

İhaleyi kazanan şirket, biri ilkokul öteki ortaokul olmak suretiyle iki ayrı apartman için uygulanan ihaleyi alarak, çalışmalara başladı. Kaba inşaatı biten okulların çalışmaları bitmek üzereyken, yüklenici firma iflas ettiğini izah etti.

Geçen sene Aralık ayından ardından okulsuz kalan öğrenciler için, semtin cami avlusuna tek adet taşımalık konuldu. Öğrencilerin tek bölümü burada eğitim almaya başladı. Bazı öğrenciler de caminin müştemilatında ders başı yaptı. Okul müdürü ve öğretmenler için de yeniden camide idari apartman meydana getirildi.

Milli Eğitim İl Müdürü Ömer Yahşi, inşaat ihalesini alan şirketin iflas ettiğini, konuya değin Ulusal Eğitim Bakanlığı´na yazı yazdıklarını açıkladı. Yahşi, “Yeniden Okulu yaşama geçirmek için çalışıyoruz. Okulu bitirmek için var gücümüzle uğraşıyoruz. Süreci hızlandırıyoruz. Çok üzüldüğümüz tek konu” diye konuştu.

Türk Eğitim Sen İzmir 1 No´lu Şube Başkanı Merih Eyyüp Demir, böyle yapıların çocuklar için sağlıksız olduğuna ilgi çekerek, “21’inci asırda böyle görüntülerin olması hoş değil. Eğitimde kaybedecek tek tek birey yoktur fakat bu çağda konteynerde eğitime devam ediyorsak burada devasa tek sual işareti var demektir” diye konuştu.

Yetkililerin bu meselesi hep beraber çözmesi gerekliliğini söyleyen Merih Eyyüp Demir, şunları söyledi: “Okulun yeni apartman inşası konusunda tek sürecin başladığını biliyoruz. İhalesi yapıldı, tek firma okulu inşa etmek için ihaleyi aldı. Ancak ekonomik koşullar ortada, firma bu işi götüremedi.

Firmanın tek lâhza evvel tasfiye sürecinin başlatılması gerekmektedir. Yeni tek ihale ile işin tek lâhza evvel tamamlanması gerekmektedir. Tüm çalışmalar devlet yetkililerinin uhdesinde.” Kış aylarının yaklaştığına ilgi çeken Demir, “Çocukların sağlıksız ortamlarda eğitim alması kabul edilemez.

Sağlıksız, rutubetli ortamlarda çocuklar ders yapıyor. Bu vaziyet çocukların sıhhati konusunda negatif neticeler doğuracaktır. Yetkili makamlardan, kanuni tek hak olan şirketin tasfiye sürecinin tek lâhza evvel başlatılması ve okulun tek lâhza önce bitirilerek, çocuklarımızın sıhhatli tek eğitim ortamına kavuşturulmasını rica ediyoruz” diye konuştu.