Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Öğretmenler doğal afetlere karşı eğitim alıyor

Öğretmenler doğal afetlere karşı eğitim alıyor
Spread the love

Yeni eğitim öğretim yılının öğretmenlerin daha donanımlı olması ve öğrencilere daha fazla bilgi aktarabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı da bir takım çalışmalar yapıyor. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından öğretmenlere tahliye ve kurtarma eğitimleri veriliyor.

Öğretmenleri temel afet bilinci altında enkazı arama kurtarma teknikleri üst katlardan ve kuyudan kurtarma enkaza giriş teknikleri gibi çeşitli konularda eğitimler veriliyor. Doğal afetlere karşı öğretmenlerin hazır hale gelerek okullarda yaşanacak olumsuz durumlara karşı çok daha eğitimli olması sağlanıyor. Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanı Abdülhamit Karataş öğretmenlere verilen eğitimler hakkında bazı açıklamalar yaptı.

Acil durumlarda tahliye ve kurtarma faaliyetleri refleks haline getirmek istediklerini söyleyen Karataş acil durumlarda ilk dakikalar hatta Saniyeler son derece önemli bu kapsamda çalışmalar yürütüyoruz. Acil durumlarda tahliye ve kurtarma refleksini en üst noktaya getirerek tüm okullarda ve kurumlarda yaygınlaştırmak istiyoruz.

Eğitimlerimiz AKUT ve AFAD’ ın yapmış olduğu gibi tüm çalışmalarla birlikte paralel bir şekilde yürütülmektedir. Deprem bölgesindeki kentlerde eğitimler daha da yoğunlaştırarak devam edecek. Daha önceden eğitimini almış kişiler de bu eğitimleri alarak çok daha bilinçli hale gelmelerini sağlıyoruz. Eğiticileri eğiterek bir profesyonellik oluşturuyor ve bu konuda daha donanımlı hale gelmelerine sağlıyoruz. Hedeflediğimiz kitlede 18 milyona yakın öğrenci ve bunları eğiten 1 milyon civarındaki öğretmenlerin tamamını çok daha bilinçli hale getirmek.

Karataş bugüne kadar çeşitli illerde eğitim kursları yaptıklarını söyledi arama kurtarma ve tahliye eğitimlerinin Türkiye’nin tüm kentlerine yaşayacaklarını ve 1 milyondan fazla öğretmenin daha donanımlı bir şekilde 2019-2020 eğitim öğretim yılına hazır olacağını söyledi.