Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Öğretmen atamalarına yeni sistem gelebilir

Öğretmen atamalarına yeni sistem gelebilir
Spread the love

MEB ve Eğitim sendikalarının Başkanlarının toplantısında, öğretmenlerin atama ve yer değiştirme işlemlerinde yeni tek düzenek getirilmesi istendi. Millî Eğitim Bakan Muavini Mustafa Safran Başkanlığındaki Bakanlık Kurulu ile Eğitim Sendikalarının Genel Başkanları tek araya geldi.

Sendika başkanları bir araya gelerek, eğitim ve eğitim çalışanları gündemine ait değerlendirmelerde bulundular. Toplantıda, öğretmenlerin atama ve yer değiştirme iş ve işlemlerinde düzenek gerekliliği konuşuldu.

Belirsizlikler adına takvimlendirilmiş ve kaidelerin oturduğu, insanların yarına ait öngörülebilir ve yönetilebilir tek düzenek arayışı var. Toplantıda Öğretmenlik Meslek Yasası, 3600 ek gösterge, sözleşmelilik ve 3 1 uygulamasına geçildiği hâlde aile bütünlüğü sağlanamayan öğretmenlerin vaziyeti ilk olarak olmak suretiyle istihdam türünden dolayı meseleler, yönetici atama yönetmeliği ve kariyer-liyakat, serbest kıyafet eylemi, öğretmen atama ve yaşanan meseleler, öğretmenlerin meslekî gelişmeyi ve motivasyonları, kariyer basamakları, sınıf gereksinimi ve eğitim yatırımları gibi başlıklar üstünde eğitim paydaşları karşılıklı görüş alışverişinde yer aldı.

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Yalçın, kamu görevlilerinin üçte birinin öğretmen olduğunu söyleyerek, “Kamuda toplam gayret gösteren adedi içinde 965.000’i bulan sayısal ağırlığı ile öğretmenler beklentilerinin karşılamasını umdukları Öğretmenlik Meslek Yasası konusunu yakından takip etmektedirler” ifadelerini kullandı.

Sözleşmelilerin aile bütünlüğü tek lâhza evvel sağlanmalı 3 1 düzenlemesi ertesi ana beklenti, sözleşmelilerin aile bütünlüğünün derhal sağlanacağı yönündeydi. Aradan geride bıraktığımız vakit tartışmayı gündemden düşürmedi, zira aileler beklenti içinde.

Sözleşmeli istihdamın mesele çözüme ulaştırmak adına mesele geliştirmeye devam ettiği ile ilgili görüş birliği içinde olan sendika başkanları, kadrolu istihdamı savunarak, “3 1 düzenlemesi ertesi aile bütünlüğü ile ilgili dozajı düşmeden devam eden talep ile ilgili bakanlık yetkililerince heyetmiş tümceler de var. Adım atılmalı, yorumlama yapılmalı ve belirsizlik giderilmeli” dediler.