Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Öğrencilerin en memnun olduğu üniversite açıklandı

Öğrencilerin en memnun olduğu üniversite açıklandı
Spread the love

Üniversite araştırmaları raporu Türkiye’deki en memnun olunan üniversiteyi açıkladı. Türkiye üniversite memnuniyet araştırması 2019 raporu yayımlandı. Yayınlanan rapora göre öğrencilerin en memnun olduğu üniversite Özyeğin Üniversitesi oldu. Sabancı ve Bilgen üniversiteleri de bu üniversiteyi takip etti.

Devlet üniversitelerinden ise Abdullah Gül Üniversitesi de 5 sırada yer alıyor. Üniversite Araştırma laboratuarı Türkiye üniversite memnuniyet araştırmasında üniversitelerdeki genel memnuniyet öğrenim deneyimin tatmin kaldığı yerleşik yaşamın doyuruculuğu ile birlikte öğrenme imkan ve kaynaklarının zenginliği ile birlikte birkaç alan daha ele alındı. Çalışma 188 Üniversitede 35700 yapılan çalışmalara göre yaklaşık 165 inde memnuniyet söz konusu oldu.

Üniversite araştırmaları laboratuarı kurumlara puanlar verdi ‘A+’ ile ‘FF’ üzerinden puanlama yapıldı ve çoğunluğu Vakıf Üniversitesi olan 14 üniversite en yüksek puan verildi. Bir önceki yıla oranla genel memnuniyet puanında birçok üniversitede artış oldu. Bazı üniversitelerde genel memnuniyet puan yükseltirken 115 üniversitede genel memnuniyet puanı kaybetti.

Öğrencilerin en memnun olduğu üniversitelerde 2018 sıralamasındaki konumunu koruyan Özyeğin Üniversitesi 2019 yılında da birinci olmayı başardı. İkinci sırada Sabancı Üniversitesi 3. sırada ise arasında yer alan Abdullah Gül Üniversitesi de 5 sırada yer aldı. Öğrenciler en fazla Tıp Fakültesinden memnun olduğunu diş hekimliği ve sağlık birimlerinden memnun olduklarını dile getirdi. Fen-Edebiyat Orman ve Ziraat Fakülteleri memnuniyet düzenin en az olduğu fakülteler arasında yer alıyor.

Öğrenciler üniversiteye yönetim ve işleyişi alanında hiç memnun olmadıklarını dile getirdiler. Sadece 14 üniversite öğrenci işlerinin işleyişi üst yöneticilerini ilgisi kararlara katılım ve sorunlara duyarlı gibi konularda üst düzeyde puanları aldı imkan ve kaynaklar alanında öğrencilere göre en problemli alan 188 üniversitenin 72 sindeki yaşanan sorunlar olarak isimlendirildi bu alanda zirvede ise Koç Üniversitesi yer alıyor.