Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Öğrenciler okuduklarını anlamıyor

Öğrenciler okuduklarını anlamıyor
Spread the love

“Eğitim düzeneğinin ‘ezberci’ olduğunu bakanlık kanıtladı” başlığıyla bir gün önce yayınladığımız eğitim raporu analizi, Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk doğrulusunda da doğrulandı.

1 milyon 164 bin 903 ilkokul 4. sınıf öğrencisini temsilen 81 ilde eğitim gören 112 bin talebeye uygulanan Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri derslerindeki başarı-anlama gibi akademik düzeyleri araştırma emelli incelemenin neticelerini araştıran eğitim editörümüz Sultan Uçar, talebelerin okuduğunu anlamadığını ve düzenin ezberci olduğunu meydana çıkaran Ulusal Eğitim raporunu Bakan Selçuk’tan evvel değerlendirmişti.

Raporda; “sistem ezberci” ifadesi kullanılmasa da grafikler ilgiyle incelendiğinde; Türkçe manaya düzeyindeki sualleri ortalama doğru cevap verme seviyesi yüzde 59,97 başka bir deyişle her 100 çocuktan 40’ı okuduğunu anlamıyordu.

Fen Bilimleri testinde akıl yürütme sorularını doğru cevap verme seviyesi yüzde 61,4 başka bir deyişle 100 çocuktan yalnızca 60’ı akıl yürütebiliyordu.

Matematik dersinde ise akıl yürütme düzeyindeki sualleri ortalama doğru cevap verme seviyesi yüzde 49,08 başka bir deyişle her 100 çocuktan 51’i ya da 2 çocuktan biri yalnızca mantıkla çözülebilecek matematik sorularını çözemiyordu.

Buna rağmen matematik – fen bilgisi formüllerini ezberden bilen çocuklar, bütün deneme gruplarında Türkçe dersinden daha iyi görünüyordu.

Sözcü’nün bu tespitinin doğruluğunu kanıtlayan ise Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk oldu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 4’üncü sınıf öğrencileri arasında uygulanan Muvaffakiyet Seyretme Araştırması’nın eğitimde MR çekebilmek için uygulanan onlarca araştırmadan biri olduğunu ifade etti.

Selçuk, “Evet, ‘çocuklarımız okuduğunu anlamakta ve matematikte zorlanabiliyor’ gibi birçok veriye ulaştık. Bu neticeler yapacaklarımıza ehemmiyetli tek ışık tutuyor. Bir ileri mertebe buna göre analiz eder üretmek” diye konuştu.

Bakan Selçuk’un araştırmakta değin tespitlerine şu şekilde devam ettiği görüldü; “Doktorumuz çocuklarımıza ihtiyaç duyulan hallerde tahlil ve görüntüleme yapmadan, tespit koymadan reçete yazmıyor, müdahalede bulunmuyor. Peki ya bizler; Gövde ölçülerini, ayak numaralarını almadan kıyafet, ayakkabı almıyoruz. Yiyeceklerini dahi yaşına, kilosuna göre ölçülü veriyoruz. Çocuklarımızın hayatına değin her şey bu kadar ölçüm gerektirirken, çocuğun eğitiminde ezberden politikalar geliştiremeyiz. Bir senedir okullarımızda geniş çaplı seyretme değerlendirme çalışmaları yürütüyoruz” diye konuştu.