Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

ODTÜ en başarılı üniversite oldu

ODTÜ en başarılı üniversite oldu
Spread the love

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Yükseköğretim Heyeti (YÖK) doğrulusunda yayımlanan 5 ana başlıkta 45 kritere göre verilerin yer aldığı “2018 Senesi Üniversite Seyretme ve Değerlendirme Raporları”nda “eğitim ve öğretim” bölümünde en etkin üniversite oldu.

ODTÜ Rektörü Prof.Dr. Mustafa Verşan Kök, “eğitim ve öğretim”, “Ar-Ge, proje ve yayın”, “uluslararasılaşma”, “bütçe ve finansman”, “topluma görev ve sosyal sorumluluk” olmak suretiyle 5 kategoride üniversitelerin vaziyetini veriye dayalı seyretme olanağı yayınlayan raporun yükseköğretim yönünden önemine işaret etti.

Raporun üniversitelerin gelişimine katkı sağlayacağına inandığını ifade eden Kök, “Rapor ile bütün üniversitelerin bilgilerinin kayıt altına alınması, savunması ve ileriki için değerlendirilmesi oldukça önemli tek başlangıç.” diye konuştu.

Kök, YÖK doğrulusunda üniversitelerin 2019 bilgilerinin 2020’deki üniversite seçenek döneminden evvel açıklanacağını hatırlatarak, “Rapordaki bilgiler hem üniversiteler doğrulusunda değerlendirilecek hatta ileriki senelerde üniversiteye başlayacak gençler tercihlerini yapar iken bu bilgileri görebilecek.” değerlendirmesinde yer aldı.

Üniversitelerin muvaffakiyet ve gelişimlerinin sürdürülebilir olmasının altını çizen Kök, “ODTÜ olarak Üniversite Seyretme ve Değerlendirme Raporu’ndaki genel vaziyetimizi gördükten ardından yalnızca ‘eğitim ve öğretim’ bölümünde değil, başka alanlarda da kendimizi geliştirmeyi, noksan olabildiğimiz yerleri görerek önümüzdeki senelerde henüz iyi noktalara gelmeyi hedefliyoruz.

Böylece gelişimimizi sürdürülebilir kılmak istiyoruz” dedi. Her üniversitenin kendisi ile yarışmasının tabii tek rekabet oluşturacağını ifade eden Kök, “Her üniversitenin henüz iyi noktalara ulaşmak için gösterdiği gayret yükseköğretim kurumları arasında rekabeti de getirecektir.

Üniversitelerin birbirleriyle yarışmalarını da defa manalı buluyorum. Çünkü bu hem milli hatta beynelmilel seviyede başarıyı getirecektir. Rapor vasıtası ile de her üniversite, sene içindeki kusurlarını görerek, bunları gidermek ve henüz iyi tek noktaya ulaşmak için çabalayacaktır” diye konuştu.

Üniversitenin “eğitim öğretim”, “araştırma” ve “topluma hizmet” olmak suretiyle üç esas misyonu olması gerekliliğini kaydeden Kök, şu şekilde konuştu:

“ODTÜ olarak topluma görev eden tek üniversite olmayı defa önemsiyoruz. Bu hususta esas yaklaşımımız, bilimi topluma anlaşılır şeklinde sunabilmek ve sevdirmek. Bu çerçevede bilhassa nihai senelerde ehemmiyetli çalışmalar yaptık. Örneğin, bilimi topluma sevdirmek için ülkemizin değişik illerinde ‘Bilim Kafe’ etkinlikleri düzenliyoruz.