Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Nedensiz ateş farklı bir hastalık habercisi

Nedensiz ateş farklı bir hastalık habercisi
Spread the love

Son zamanlarda çoğu değişik kanser türü; cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi gibi metotlar ile tek başına ya da beraber kullanılarak rehabilitasyon edilebiliyor.

Lenfoma ise kemoterapi ile tam deva elde edilebildiği anlaşılan ilk kanser türü olarak biliniyor.

Son senelerde teknolojik ilerlemelere paralel olarak lenfomanın tanı ve tedavisinde birden fazla yeniliğin meydana çıktığını söyleyen Hematoloji Uzmanı Doç.Dr. Özlem Şahin Çamur, ehemmiyetli bulgular verdi.

Akıllı İlaçlar Umut Veriyor

Son senelerde bilhassa kanser hücresini tanıyan ve yalnızca kanser hücresini ortadan kaldıran akıllı ilaçların geliştirildiğine işaret eden Doç.Dr. Özlem Şahin Çamur, bu ilaçların tek başlarına ya da başka kemoterapi ilaçları eşliğinde kullanıldığını ifade etti.

Kanser aşısı ve kansere yönelik hücresel tedaviler konusunda çalışmaların halen devam ettiğini açıklayan Doç. Dr. Özlem Şahin Çamur, bütün kanser türlerinde bulunduğu gibi lenfomada da erken tespitin yaşam kurtardığını açıkladı.

Lenf Bezlerinde Şişliklere Dikkat

Lenfomanın bulguları ile ilgili misaller veren Doç. Dr. Özlem Şahin Çamur, “Lenfoma, herhangi bir mikrop vaziyeti olmaksızın boyun, koltuk altı ve kasık mekanlarındaki lenf bezlerinde meydana gelen çoğunlukla ağrısız, büyüme ile devam eden şişlik; herhangi bir enfeksiyona bağlı gelişmeyen ve nedeni belirlenmiş olmayan ateş; pijamaları ve yatak çarşaflarını dahi değiştirmeyi gerektiren aşırı gece terlemesi ve 6 ay gibi bir müddette kilo verdirici diyet rehabilitasyonu olmadan bireyin normal kilosunun tahminen yüzde 10’unu kaybetmesine meydan veren irade dışı ve süratli kilo verilmesi gibi şikayetlere neden olabilir.

Bu şikayetleri olan hastalar erken dönemde doktora başvurdukları takdirde, hastalık erken aşamada yakalanmakta ve daha düşük sayıda rehabilitasyon kürü ile deva elde edilebilmektedir.

Böylece kemoterapi sonrasında gelecekte meydana gelebilecek yan etkiler de en aza indirilebilmektedir” dedi.