Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Mobil eğitim TIR’ı Türkiye’yi dolaşacak

Mobil eğitim TIR’ı Türkiye’yi dolaşacak
Spread the love

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’nın Mamak ilçesindeki Şehit Cihan Yıldız İlkokulu’nda tertip eden ‘Mobil Trafik Eğitim TIR’ı Türkiye Yollarında Tanıtım Programı’na iştirak etti.

Programda konuşan Soylu, dünyada trafik kazalarına bağlı can kaybının 2000-2016 seneleri arasında 1 milyon 350 bine yükseldiğini, dünyadaki bütün ölümlerin yüzde 2,5’inin yeniden trafik ilçeleri nedeniyle olduğunu ifade etti.

Soylu, dünyada 5-29 yaş arası ölümlerde trafik kazalarının ilk başta yer aldığını açıkladı. Hastalıklardan, terörden, savaşlardan daha çok insanın trafik ilçelerinde yaşamını kaybettiğini anlatan Bakan Soylu, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Ne yazık ki bu meseledeki karnemiz, uzun seneler hiç de iyi değildi. Ta ki Cumhurbaşkanımız soruna bizatihi el atana kadar. Hemen hepimizin, trafik ilçesi sebebinden kaybettiğimiz sevdiklerimiz, tanıdıklarımız, yakınlarımız var. Hatta tümden yok olan aileler var. Bugüne kadar birçok önlem aldık.

Her birinin neticeleri oldu fakat bilhassa nihai senelerde soruna henüz tasarılı ve stratejik yaklaşmamızın sonucunda, bu meselede belki de ilk defa, bu kadar manalı düşüş trendleri yakaladık.

Bazı kesimler, kimi kalemler, rakamlarla ortada olan pozitif ilerlemelere inanmakta güçlük çekiyor. Geçen sene ilk sekiz ayına göre bu sene ilk sekiz ayında trafik ilçelerinde yaşanan can kayıpları yüzde 31, yaralı adedi yüzde 13,3, beynelmilel tek değer olan 100 bin araca düşen can kaybı adedi yüzde 32 oranında azaldı.

Bu sayılar rastlantı değil tasarılı, özverili ve ilmi yöntemlere dayalı bir çalışmanın ürünü. Trafikle alakalı yalnızca şu zamana dönük önlem alarak bu sorun çözülemez. Bugünün sürücüsüne ceza keserken yarının sürücüsü ve yayasını, şayet doğru şeklinde eğitmezsek, trafik ilçelerini ne yazık ki tek ileri nesillere, çocuklarımıza kalıt bırakırız.

Çünkü şu zamana kadar hep bu tür oldu. Biz, aşırı hız nedeniyle ilçe yapıyoruz, çocuklarımız da direksiyona geçince aynısı sebeple ilçe yapıyor. Biz, güven kemeri takmıyoruz, çocuklarımız da büyüyünce takmıyor.

Biz, direksiyon başında cep telefonu kullanıyoruz, çocuklarımız da kullanıyor, kullanacak. İşte o yüzden, stratejimizin ikinci ayağını da ileriki nesillerin eğitimi üstüne oluşturduk. Milli Eğitim Bakanlığımıza defa teşekkür ediyoruz. Büyük tek samimiyet, çaba ve mücadeleyle yapıyoruz.

Yarının şoför ve yayalarını şuandan doğru şeklinde eğitmek, onlara doğru alışkanlıklar kazandırmak, yarın aynısı acıları yaşamamak için bugünden onları eğitmek, trafik ile ilgili farkındalık meydana getirmek, yeni devre trafik stratejimizin esas ayaklarından biri oldu.