Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenler için kısa öykü yarışması düzenliyor

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenler için kısa öykü yarışması düzenliyor
Spread the love

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Hasan Ali Yücel Edebiyat ödülleri kapsamında “Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışması” düzenlediğini duyurdu.

Öğretmenler için ilk kez düzenlenecek olan kısa öykü yarışması 8 Ağustos 2019 tarihi ile 30 Eylül 2019 tarihi arasında okul müdürlüklerine eserlerini teslim edebilir. Bizzat Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamada okullardaki suskun kalemlerin sesini duymanın amaçlandığını ve bu kapsamda Hasan Ali Yücel Edebiyat Ödülleri başlığı altında Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışması düzenlendiği belirtildi. Bakan tüm öğretmenlerin katılımını beklediğini bizzat iletti.

Bu yarışma kapsamında Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek, Refik Halit Karay, Gülten Dayıoğlu, Halide Edip Adıvar, Ahmet Hamdi Tanpınar gibi Türk edebiyatına önemli eserler veren, edebiyatın sesini okullarda duyuran öğretmen yazar geleneğinin devam ettirilerek, okullardaki suskun kalemlerin sesinin duyulması amaçlanıyor.

Tema “Anadolu” Olacak

2019 Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışması teması “Anadolu” olacak. Bu eksendeki tüm öyküler yarışmaya dahil edilecek. Yarışmaya MEB’e bağlı resmi ve özel okullarda görev yapan tüm öğretmenler katılabilir. Eserler Anayasa, MEB Temel Kanunu ve Türk milli eğitimi genel amaçlarına uygun olacak şekilde yazılacak.

Her öğretmen sadece bir eser ile yarışmaya katılabilecek. Yarışma başvurusu yapılan eser daha önce bir yarışmaya katılmamış ve ödül almamış ya da yayımlanmamış olmalıdır.

Başvurular 8 Ağustos Tarihinde

Başvuru yapmak isteyen öğretmenler öyküsünü okul, kurum müdürlüklerine 8 Ağustos ile 30 Eylül arasında sunabilirler. Okul müdürlükleri de 2 Ekim’e kadar İlçe MEM’lere göderecek ve İl MEM il genelinde birinci seçilen eseri 14-25 Ekim 2019 tarihi arasınca Bakanlığa iletecek.

Bakanlıkta jüri değerlendirmesi ve dereceye giren eserlerin ilanı 28 Ekim ile 15 Kasım 2019 tarihleri arasında olacak. İnceleme ve değerlendirmeden sonra ilk beş eser sahibi 24 Kasım haftası için oygm.mev.gov.tr adresinden duyurulacak ve o hafta ödül töreni düzenlenecek.

Yarışmada birinci olan eser 10 bin, ikinci 5 bin, üçüncü 2.500 TL şeklinde ödül alacak. Ayrıca jüri özel ödülü ve mansiyon ödülü de 1000 TL olacak. Eserde yazarın kişisel bilgileri olmayacak. Bunun yerine her yazar bir rumuz kullanacak. İl birincisi öyküler de kitap haline getirilecek.