Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Milli Eğitim Bakanı talimat verdi

Milli Eğitim Bakanı talimat verdi
Spread the love

MEB 2020 için yerleştirme planlamasına şuandan başladı. Bakanlık, tüm il ve kaza il ulusal eğitim müdürlüklerini resmi yazı ile uyararak, boş kontenjan planlaması istedi, açıkta kalan talebelerin 27 Eylül’e kadar okullara yerleştirilmesi talimatı verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı imam hatip ve meslek lisesi istemediği için açıkta kalan binlerce talebenin liselere yerleştirilmesi için taşra örgütüne talimat verdi.Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin verilerine göre Bakan Ziya Selçuk imzalı talimatta imam hatiplere yerleştirilmek istemeyen öğrenciler “değişik sebepler” olarak tanımlandı.

Resmi yazıda, “Bu süreçte, tek örgün ortaöğretim kurumunda eğitim görmek emeliyle seçenek hakkını kullanmayan ya da tercihte bulunmalarına karşın herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen öğrencilerden örgün ortaöğretime devam etmek isteyenlerin başvuruları 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde alınmış ve 6 Eylül 2019 tarihine kadar da İl/İlçe Talebe Yerleştirme ve Nakil Komisyonu ekranında görünen boş kontenjanı tespit edilen ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmiştir.

Buna karşın farklı sebeplere bağlı olarak hâlâ tek ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen öğrenciler bulunmaktadır” denildi.

Bazı okullarda çift öğretime geride bıraktığımız, bazılarında sınıf mevcudunu artıran ve bazılarında da depoları dahi sınıfa döndürerek kontenjan artıran MEB, “yerleştirme taleplerinin karşılanabilmesi” için merkezi imtihan puanı ile talebe almayan okulların boş kalan kontenjanlarına “kayıt alanı”, “komşu kayıt alanı”, “diğer kayıt alanı” sıralaması ile yerleştirme yapılmasını istedi.

Yerleştirmelerde yaşanan plansızlığın sonrasında MEB, LGS 2020 için çalışmalara şuandan başladı. Milli Eğitim Bakan Muavini Mahmut Özer’in başkanlığında “LGS 2020 Yerleştirme Çalışmaları” başlıklı toplantı düzenlendi.