Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Migreni tetikleyen durumlar açıklandı

Migreni tetikleyen durumlar açıklandı
Spread the love

Migren bazı insanlar için çok ciddi sorunlara yol açabiliyor. Baş ağrısı her ne kadar genel bir tanımı olsa da migren bazı insanlar da son derece olumsuz hallerin oluşmasına neden olabiliyor. Nörolojik bir hastalık olan migreni tetikleyenler arasında yiyecek içecek mevsimsel değişiklikler yer alıyor.

Migren aslında basit bir baş ağrısı gibi gözükse de mevsimsel değişikliklerin yanı sıra günlük hava durumu bile migren hastalığına etkileyebiliyor. Ağrı sürekli ve şiddeti giderek artabiliyor.

Yapılan araştırmalara göre migren kadınlarda daha etkili oluyor. Kadınlar migren ağrılarını erkeklere oranla daha fazla çekiyor. Menopozdaki kadınların migren ağrıları daha seyrek oluyor. Ayrıca bazı yiyeceklerin de migreni tetiklediği ortaya çıktı. Uzmanlar migren hastalığı olanların beslenmelerine dikkat etmesi konusunda uyarılarda bulunuyor. Hangi besinlerin migreni tetiklediği netleşmese de her insana farklı besinler ağır gelebilir.

Özellikle kadınların bu konuda daha dikkatli olması gerekiyor. Hangi besinlerin dokunduğunu kendiniz test edebilirsiniz. Migrene ani değişiklikler çoğu zaman iyi gelmiyor. Yükseklik değişiklikleri, hava kirliliği, sigara dumanı, aşırı parlak ışık veya titreyen ışık, yüksek ve devamlı gürültü, parfüm kokusu, kuvvetli diğer kokular ve kimyasal maddeler, hava durumundaki değişiklikler (basınç, sıcaklık ve nem değişikliği, lodos), mevsimsel değişiklikler (sonbahar ve ilkbahar atakların sıklaştığı aylardır), uzun süren açlık, çok ya da az uyuma, uyku düzenindeki bozukluklar, uçak yolculukları, doğum kontrol hapları, adet dönemi, bazı yiyecek ve içecekler (çikolata, kabuklu kuruyemiş, şarap gibi mayalı içkiler); migreni etkileyen unsurlar olarak öne çıkıyor.

Migren hastalığı mutlaka tedavi edilmelidir. Eğer tedavi edilmezse dayanılmaz ağrılar oluşabilir ve daha ciddi sorunların yaşanmasına neden olabilir. Migren tedavisinin nasıl ilerleyeceğine her zaman uzman hekim karar vermelidir.