Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Mevsim geçişlerinde uyku en büyük problem

Mevsim geçişlerinde uyku en büyük problem
Spread the love

23 Eylül’den ardından gecelerin uzamaya başlaması uyku meselelerini da yanında getirdi. Uzun ve sıcak yaz günlerinin konumunu biraz biraz güneşsiz ve erken kararan havaya bıraktığına ilgi çeken Türk Uyku Tıbbı Derneği (TUTD) İdare Heyeti Azası Prof.Dr. Hikmet Yılmaz, bu değişimin bedenin biyolojik saatini koruyu temposunu ayarlayan “melatonin” hormonunun üretimindeki döngüyü aksattığını izah etti.

Melatonin, beden sıcaklığında azalmaya meydan vererek uyumaya dalmayı kolaylaştırıcı tek tesire sahip. Uykusuzluk meselesi yaşanan güzde güneş ışını azalınca cilde renk veren melonosit hücrelerinin uyarılmasının da azaldığını söyleyen Yılmaz, bu vaziyetin bedenin sevinç, canlılık ve zindelik veren serotonin hormonunu yapma kabiliyetini azalttığını, ivedi yorulma, uykusuzluk ve mutsuzluk gibi depresif semptomların meydana çıktığını söyledi.

“Uykusuzluk, serotonin azlığıyla da birleşince güzde bedenin bağışıklık sistemi zayıflar, rahatlıkla grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar meydana çıkar” diyen Yılmaz, şu şekilde devam etti:

“Düzenli uyku, yaşlanmayı geciktirici tek antioksidan olan melatonin salgısını artırır. Melatonin tümör gelişimini engel olur. Vücut koruma sistemini kuvvetlendirebilir, kalp krizi ve felç geçirme tehlikesini azaltmaktadır. Onun için mevsimsel geçişlerde uykuyu düzene sokmak oldukça önemli.

Mevsim değişikliğinden dolayı uyku sorunlarınızla baş edebilmek için gerilim, içki ve sigaradan uzak durun. Akşam saatlerinde yorucu egzersiz yapmayın. Geç saatlerde yemek yemeyin, çay ve kahve kullanımını sınırlayın. Akşam gürültülü ve parlak ışıklı bölgelerden uzak durun, karanlıkta uyuyun. Yatak odasında video seyretmeyin, kitap okumayın, akıllı telefon bulundurmayın.