Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Meslek eğitimi mezunları iş buluyor

Meslek eğitimi mezunları iş buluyor
Spread the love

Ulusal Eğitim Bakan Muavini Mahmut Özer, usta ve kalfa yetiştiren mesleksel eğitim merkezlerinden 2018-2019 eğitim-öğretim senesinde mezun olanların istihdamları üstüne gerçekleştirdikleri inceleme sonuçlarının epey sevindirici olduğunu açıkladı.

Özer, 2017-2018 eğitim-öğretim senesinde mesleksel eğitim merkezlerinden mezun olarak maharet dokümanı alanların adedinin 7 bin 323 iken 2018-2019 senesinde bu sayının tahminen üç kat artışla 19 bin 237’ye yükseldiğini ifade etti.

Türkiye’de halen 323 mesleksel eğitim ortasında tahminen 100 bin talebenin eğitim aldığını belirten Özer, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Bu merkezlerde öğrenciler, hafta içerisinde tek gün okula giderken başka günler işletmelerde yetenek eğitimi alıyor. Zorunlu eğitim kapsamında olan bu eğitim sürecinde öğrencilerden 11’inci sınıf nihayetinde yetenek sınavlarında etkin olanlara kalfalık, 12’nci sınıf nihayetinde uygulanan yetenek sınavlarında etkin olanlara da maharet dokümanı veriliyor.

Mesleki ve yöntem eğitimde önemsediğimiz konulardan birisi de eğitim alınan alanlarda istihdamı çoğaltmak. TÜİK bilgilerine göre, 2018’de mesleksel ve yöntem Anadolu liselerinden mezunların iş gücüne katılım seviyesi yüzde 66.1; istihdam seviyesi ise yüzde 57.4 olarak meydana geldi.

Mezunların donanım kazandıkları bölgede istihdam oranları ise epey düşük ve fazlası alan için yüzde 10’un altında. Mesleki eğitim merkezlerinden mezun olanların alanlarındaki istihdam oranları ise kendimize farklı tek fotoğraf çizdi. Bakanlık olarak mesleksel eğitim merkezlerinden 2018-2019 eğitim-öğretim senesinde mezun olanların istihdamları üstüne tek inceleme yaptık.

Mesleki eğitim merkezlerinden 2018-2019 eğitim-öğretim senesinde mezun olanların alanlarındaki istihdam seviyesi epey yüksek, yüzde 87’ler civarında meydana geldi.

Mezun sayısındaki 2017-2018 eğitim-öğretim senesine göre tahminen üç katlık artışa karşın bölgede istihdam oranının yüzde 87 gibi epey yüksek olması mesleksel eğitim merkezlerinin pazarının nitelikli usta ihtiyacını karşılamada ne kadar etkin tek model olduğunu işaret ediyor.