Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Memur paketi hazırlanarak TBMM’de kanunlaştırılabilir

Memur paketi hazırlanarak TBMM’de kanunlaştırılabilir
Spread the love

Toplu sözleşme yapmaya yönelik görüşmelerin ikinci oturumu devam ederken çok çarpıcı bir teklif geldi. Türkiye Kamusen Genel Başkanı Önder Kahveci tarafından sunulan kanunlaştırma teklifi büyük yankı uyandırdı.

Türkiye Kamusen Gneel Başkanı Önder Kahveci konuşmasında mali taleplerle birlikte ek gösterge, sözleşmelilere kadro, vergi dilimleri, tüm ek ödemelerin emekliliği dahil edilmesi, yardımcı hizmetler, nöbet, mülakat, döner sermaye ve mesai ücretleri gibi konularında da biran önce bir karara bağlanması gerektiğine değindi. Aksi halde toplu sözleşme görüşmelerinin sadece bir oyalama olabileceğine değinen başkan, milyonlarda vatandaşın hayırlı bir karar çıkmasını beklediğini iletti.

Emeklilerin birçoğunun açlık sınırı altında kazancı olduğuna vurgu yapan Kahveci, bu nedenle ek ödeme, tazminat, ikramiye gibi birçok konunun emekliliğe dahil edilmesi gerektiğini savundu. Ayrıca 3600 gösterge konusunda Cumhurbaşkanının verdiği sözü hatırlattı. Ayrıca ailelerinden uzak kalan sözleşmeli memurlara da değinen Kahveci, memurların daha çok kaybetmesine yol açan vergi dilimleri konusunda da hükümetten bir adım beklendiğini iletti. Bazı bölümlerde kişinin saat başı çalışma ücretinden bile az olan fazla mesai ve nöbet ücretlerinde hakkaniyet olması gerektiğini de iletti. Ayrıca liyakat ve hakkaniyeti sağlamak adına mülakat uygulamasının son bulmasını istedi.

“Gelin Hep Birlikte Memur Paketi Hazırlayalım ve TBMM’de Kanunlaştıralım” Önerici

Ayrıca Türkiye Kamusen Genel Başkanı Önder Kahveci tüm bunların konuşma yerinin bu görüşmeler olduğunu aktardı. Birçok konuda torba kanunların olduğuna değindi ve memurların tüm beklentilerini kapsayan bir kanun teklifi hazırlanarak 1 Ekim tarihinde çalışmaya başlayacak TBMM’de görüşülmesini önerdi. Bu çalışmaların masada toplanılmasını daha anlamlı kılacağına da değinerek sadece maaş artışlarını konuşarak memur ve emeklilerin yığın şeklinde çözüm bekleyen konularının azaltılamayacağı vurgusu  yaptı.

Kamuda vekil ebe, vekil hemşire, vekil imam, fahri din görevlisi, üniversiteli işçiler, kamu dışı aile sağlık elemanı gibi çok sayıda istihdam türü olduğuna değinen Kahveci, masadaki çözüm bekleyen konuların ve beklentilerin çok fazla olduğuna dem vurdu. Kamuda bayram ikramiyesini almayan tek kesimin kamu çalışanları olduğunu söyleyen Kahveci, yapılacak bir düzenleme ile bayram öncesi olmasa da sonraki bayramlarda memurlara bir müjde verilebileceğini söyledi.