Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Meme kanseriyle mücadele etmek mümkün

Meme kanseriyle mücadele etmek mümkün
Spread the love

Meme kanseri kadınlar için son derece tehlikeli bir hastalık ortalama 8 kadından 1 tanesi meme kanserine yakalanıyor. Bu süreçte kadınların çok daha dikkatli olması gerekiyor. Kadınların kontrollerini yaptırması ve en önemlisi, kendi muayenelerini yapması önem arz ediyor.

Doktor kontrollerini aksatmamak, erken tanıda son derece önemli, bu hastalıkta yüzde 80 oranında erken teşhis etkisi var. Erken tanı hayat kurtarıyor ve kadınların doktor kontrollerini sık sık yaptırması gerekiyor. Tedavinin devam ettiği süreçte de kadınların sağlıklı beslenmesi ve kontrolleri de aksatmaması gerekiyor.

Meme kanserine yakalanma riski ise sigara ve alkol kullanan kadınlarda çok daha fazla, günde 2 kadeh ve üzerinde alkol tüketen kadınlarda kansere yakalanma riski 2 kat daha fazla oluyor. Doktorlar meme kanserine yakalanma riskinin her kadında olduğuna vurgu çekiyor ve kadınların ayda 1 defa, kendilerini muayene etmesini istiyor. Bu hastalıkta erken teşhis son derece önemli ve bu yüzden ayda 1 muayene etmek çok akıllıca olacaktır.

Kadınların evde yaptıkları muayenelerde göğüslerinde bir sorun hissederlerse hemen doktora gitmelerinde yarar var. meme derisinde çekinti, renk değişikliği, meme başında çekme, kanlı ve ya sulu meme başı akıntısı, memede ele gelen sertlikler ve koltukaltında lenf bezi büyümeleri gibi  sorunlar varsa hemen doktora gitmek gerekiyor.