Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

MEB deprem anını inceleyecek

MEB deprem anını inceleyecek
Spread the love

İstanbul Silivri odaklı yer sarsıntısı, öğretmen ve okul yöneticilerinin bu konudaki hareket ve kabiliyetlerinin değerlendirilmesi yönünden ehemmiyetli tek data oldu.

Öğrencilerin okullardan devasa tek hassasiyet ve soğukkanlılık içerisinde tahliye edilerek sakinleştirilmesi, velilerin sağduyulu tek şeklinde bilgilendirilmesi kamuoyunun takdirini topladı.

Afet eğitimi programlarıyla kazanılan yöntem bulguların, öğretmenlik mesleğinin fedakârlığı ve vicdani sorumluluğuyla bütünleşmesinin, hüküm süreçlerindeki doğru stepleri yanında getirdiğini ifade eden Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2018 senesi nihayetinde ikinci adımını başlattıkları Okul Tabanlı Afet Eğitimi Programları’nı kazanılan kolay denemeler dahilinde henüz da geliştireceklerini belirtti.

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Japonya Beynelmilel İşbirliği Ajansı (JICA) ile 2010’da imzalanan işbirliği protokolüyle başlatılan Okul Tabanlı Afet Eğitimi Projesi’ni AFAD ve Türk Kızılay’ını da müddetçe dâhil ederek genişletmişti.

2018’in nihayetinde başlatılan ikinci evrede, öğretmenlere çevrimiçi ve surat yüze okul tabanlı afet eğitimleri verilmeye başlandı. Projenin 2’nci evresinde eğitim içeriklerinin geliştirilerek yenilendiğini ifade eden Bakan Selçuk, şu şekilde konuştu:

“Öğretmen eğitimlerinde ilk defa dijital materyaller hazırlandı. Animasyon, video ve grafiklerden meydana gelen bu zenginleştirilmiş öğrenme materyallerinin, ‘Okul Tabanlı Afet Eğitimi ve Etkinlik’ kitapları da Eğitim Bilişim Şebekesi (EBA) üstünden de bütün öğretmenlerin erişimine açıldı.

Bu kapsamda, 2019’da tertip eden 10 bin 85 surat yüze görev içi eğitim faaliyetine 63 bin 476 öğretmen; uzaktan eğitim etkinliği olarak tertip eden altı görev içi eğitim faaliyetine ise 11 bin 514 öğretmen iştirak etti.

Afet eğitimi ile ilgili 2019’da tertip eden görev içi eğitim faaliyetlerine toplam 74 bin 990 öğretmen iştirak etti. 26 Eylül’de yaşanan zelzelede öğretmeninden görev personeline, okul yöneticisinden kantin sorumlusuna kadar sımsıkı kenetlenerek talebelere kol kanat geren bütün eğitim ailesine teşekkür ediyorum. Yaşanan bu tecrübenin her saniyesi ileride yaşanacak mümkün afetler için daha çok değerli tek yol gösterici oldu.

Oluşturduğumuz ekiplerle o günün bütün kayıtlarını, tüm parametreleriyle ayrıntılı tek şeklinde mercek altına aldık. Okul Tabanlı Afet Eğitimi Programları’nı bu çalışmadan elde edilecek neticelerle güncelleyeceğiz.

Güncellenecek bu öğretmen eğitimi programlarında okullardaki görüntü kayıtlarını da ders materyali olarak değerlendireceğiz. Afet Eğitimi Programları’nı kolay denemeler dahilinde güncelleyerek geliştireceğiz.