Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Lisede simit geleneğine inceleme başlatıldı

Lisede simit geleneğine inceleme başlatıldı
Spread the love

Kadıköy Anadolu Lisesi’nin simgesinin martı olduğunu bildiren Müdür Ali Fuat Güney, Okulumuz 1955 yılında açıldı. Okulun simgesi martı bulunduğu için 20 senedir martılara (yeni gelen öğrencilere) simit atma diye program yapılıyor diye konuştu.

Geleneğin hatalı olduğunu talebelere ve velilere anlatmaya çalıştıklarını bildiren Güney, şu şekilde konuştu:

Geçen seneki okul açılış merasiminde bu tür tek şeyle karşılaşınca konuşmamda bunun doğru olmadığını, ananesi devam ettirmek isteyenlerle vapur turu yaparak, orada martılara simit atabileceğimizi veyahut çiçek atabileceğimizi söyledim.

Çanakkale’de tek dilim ekmeğe muhtaç tek milletin torunları olarak bu tür tek ananenin doğru olmadığını anlattım. Geleneğe karşı çıktığım gerekçesiyle konuşmam esnasında yuhalandım. Yeni gelen öğrenciler, bu tür şeyleri hayata arzusuyla geliyorlar. Bu yıl de yaşanmaması için bunun makul olmadığını tek senedir anlatıyoruz.

Dört, beş gün evvel okul aile birliğiyle toplantı yaptık. Yurttaki öğrencilerle toplantı yaptık. Simit atmanın güzel tek tutum olmadığını, kutsala uymadığını ifade ederek ikna etmeye çalıştık.

Tüm nöbetçi öğretmenleri uyararak, öğretmenlerimizi görevlendirerek önlemler aldık. Ama ne yazık ki öğrenciler bizi dinlemeyip, atmaya başladı. Açılış programına 1200 talebenin yanında 1000’e yakın veli katılıyor. Çantalarında saklı saklı getirdikleri simitleri attılar.

Direkt müdahale kötü olacağı için o sırada bir şey yapmadık. Eskiyen inançları değiştirmek defa zor. Bu okulda su muhabereyi gibi yönetmelikleri zorlayan, fakat kabul görmüş hatalı programlar var.

Bunları değiştirmeye çalışıyoruz. Eksiği olan tek okulu devraldım. Bir senedir kesif tek çalışmayla velilerimizi, mezunlarımızı bilinçlendirmeye çalışıyoruz.

İstanbul İl Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün izahında, Kadıköy Anadolu Lisesi’nde, yeni eğitim öğretim senesi açılış merasimi esnasında ‘Liseye yeni başlayan öğrencileri karşılama’ ismi altında gerçekleştirildiği ifade edilen mevzubahis etkinlikle alakalı olarak müdürlüğümüzce araştırma prosedürü başlatılmıştır denildi.