Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Lisede cep telefonu kuralı belli oldu

Lisede cep telefonu kuralı belli oldu
Spread the love

Lisede eğitimine devam eden öğrenciler için2019-2020 eğitim döneminde cep telefonlarına sadece özel durumlarda izin verilecek. Milli Eğitim Bakanlığı ortaöğretim yönetmeliğinde birtakım değişiklikler yapıldı.

Yapılan değişikliklere göre liselerde disiplin olayları cezaya dönüştürmeden önce birtakım tedbirler alınacak. Milli Eğitim Bakanlığı ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde yapılan değişiklikler yeni yönetmelik resmi gazetede yayımlandı. Yönetmeliğe göre liselerde eğitim gören öğrenciler başta cep telefonu olmak üzere ses kaydedici özelliğe sahip bilişim araçlarını getiremeyecek.

Ancak okul yönetiminin izin verdiği özel durumlarda öğrencilerin bu araçları kullanmasına izin verilebilir. Öğrenciler okul içi ve okul dışındaki çalışmaları ile birlikte eğitim içerikli diğer faaliyetlere ilişkin belge elektronik ortamda e posta olarak da kayıt altına alınacak.

Yapılan yeni düzenlemelerle birlikte sosyal bilimler liseleri dışındaki okullarda da sınavla öğrenci alan liseler de ve yabancı dil hazırlık sınıflarının açılabilmesine imkanlar tanıyor. Örneğin sınavla öğrenci alan bir lisede 100 öğrenci İngilizce hazırlık sınavı okumak istiyorsa Bakanlık da buna izin verirse bu öğrenciler isteğe bağlı olarak hazırlık sınıfında eğitim-öğretim görebilecekler.

Bu durumda bu öğrencilerin lise eğitimleri 5 yıl olacak. Ayrıca yönetmelik ile resmi okulların uluslararası bakalorya programı dışında da diğer uluslararası programlara uygulanabilme uygulaya bilmeleri için birtakım değişiklikler yapılıyor.

Liselerdeki cep telefonu ya da ses kaydedici cihazların okula getirilip getirilmemesi konusundaki birtakım soru işaretleri de 2019-2020 eğitim yılı öncesinde çözülmüş oldu. Geçtiğimiz yıllarda okullara getirilen cep telefonları yüzünden birçok öğrenci disiplin cezası almış ve bazı sorunlar meydana gelmişti.

Alınan yeni kararlar ile birlikte okullarda cep telefonları yasak olacak liselerdeki disiplin olaylarında da cezaya dönüştürülmeden önce bir takıp tedbirler alınacak. Rehberlik öğretmeni katılımıyla yapılacak veli görüşmelerinde olumsuz davranışları ve uygulanacak yaptırımlar da velilere anlatılacak.