Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Lise öğrencilerine mesleki eğitim merkezlerinden 600 TL maaş

Milli Eğitim Bakanlığı 2019-2020 eğitim-öğretim yılı için ücretli öğretmenlik başvurularını alacak
Spread the love

Lise nakil sonuçlarının 5 Ağustos ta açıklanması ile birlikte ikinci dönem nakilleri yapılmaya başlanacak. Yapılan bu nakillerde de yerleşemeyen öğrenciler Mesleki Eğitim Merkezlerini tercih edebiliyorlar. Mesleki Eğitim Merkezleri sadece yerleşemeyen öğrencileri değil yerleşse de erkenden ve üniversiteye gitmeden meslek sahibi olmak isteyen öğrencileri de kabul ediyorlar ve eğitim süresince öğrencilere 600 lira da maaş veriyor.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki eğitim merkezlerinde de diğer liseler gibi teorik eğitimler verilmektedir.Türkiye’de şu anda hizmet veren 323 mesleki eğitim merkezi bulunmaktadır.  Bu merkezlerde eğitim birinci ve ikinci sınıfta teorik olarak verilmekte olup üçüncü ve dördüncü sınıfta işlemelere giderek pratik eğitimler ile yapılmaktadır. Bu eğitimi alan öğrenciler üçüncü sınıfı tamamladıklarında kalfalık belgesine sahip olurken dördüncü sınıfı tamamladıklarında ise ustalık belgelerine sahip oluyor. Ayrıca lise derslerini başarılı bir şekilde tamamlayan öğrencilere lise diploması da verilmektedir.

Bir lise statüsünde olan mesleki eğitim merkezlerine kayıt yaptırabilmek için ortaokul öğreniminin tamamlanması gerekirken alt yaş sınırı on dört olup üst yaş sınırı için herhangi bir limit olmamaktadır. Mesleki Eğitim Merkezlerine kayıt yaptıran öğrencilere meslek hastalığı, iş kazaları ve diğer hastalıkları kapsayan sigorta da yapılmaktadır. Bu merkezlerde eğitim görmekte olan öğrencilere asgari ücretin yüzde 30 undan az olmamak şartı ile ücret almaktadır. Bu yüzde 30 luk rakam ise en az 600 liraya denk gelmektedir. Mesleki eğitim merkezlerindeki öğrencilerin istihdam şansı diğer lise ve üniversite öğrencilerine göre son senelerde daha fazla bunu destekleyen bir açıklamada Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan geldi.Bakan Ziya Selçuk sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin istihdam oranının yüzde 88 olduğunu belirtti.