Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Lise 1’de kalan öğrenci mesleki eğitim görecek

Lise 1’de kalan öğrenci mesleki eğitim görecek
Spread the love

Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) lise 1’inci kategoride olup sınıf tekrarı yapmış talebelerin mesleksel eğitim merkezlerine yönlendirilmesi için çalışma başlattı. MEB Mesleksel ve Yöntem Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu imzalı yazıda, mesleksel eğitim merkezlerinin 2019-2020 eğitim ve öğretim senesinden ardından 9’uncu sınıflardan başlamak emeliyle kademeli olarak programa konulduğu hatırlatıldı.

Çeşitli nedenlerle 9’uncu sınıfları yeniden etmek halinde kalan talebelerin belirlenmesi, bunların mesleksel eğitim merkezleri ile ilgili bilgilendirilmesi ve talebelere işletme bulunması ile ilgili kılavuzluk çalışması yapması istendi. Merkezlerin tanıtımı ile ilgili belediyeler, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve birlikleri, mahalli yazılı ve resim basın kuruluşlarının desteklerinin alınması çağrısı yapıldı.

MEB Mesleksel ve Yöntem Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu, Hürriyet’e yaptığı izahta şunları söyledi: “Mesleki eğitim merkezlerinden mezun olanlar maharet, kalfalık dokümanı alarak mezun oluyorlardı. Bu sene uygulanan düzenlemeyle fark dersleri verenler lise diploması alabilecekler.

Öğrenciler diploma alamadıkları için buraları seçenek etmiyordu. Akademik başarısı düşük, sınıf tekrarı yapmış öğrenciler isterlerse bu merkezlere gidebilir. Hem işletmede yeteneklerini geliştirebilir, hatta diploma sahibi olabilirler. Lise mezunu haklarından yararlanabilirler.

Bu merkezlerin tanıtımıyla fark dersleri sunarak meslek sahibi olabilecekleri tek tercih sunuyoruz talebelere. İsterlerse üniversite imtihanına da girebilirler.” Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da sosyal basın adresinden yaptığı paylaşımda mesleksel eğitim merkezlerindeki talebelerin bölümünde yüzde 88 istihdam seviyesi olduğunu ifade etti.

Türkiye çapında 323 mesleksel eğitim merkezi yer alıyor. Türkiye’nin değişik yerlerindeki tahminen 300 mesleksel ve yöntem lisenin içerisinde de mesleksel eğitim merkezi programı uygulanıyor.

Eğitim süreci, okuldaki kuramsal eğitim ile işletmelerdeki kolay eğitimden oluşuyor. Öğrencilere tek mesleğe yönelik eğitim veriliyor.11’inci sınıfın nihayetinde kalfalık, 12’nci sınıfın nihayetinde maharet dokümanı almaya hak kazanılıyor.