Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

KYK burs başvuruları başlıyor

KYK burs başvuruları başlıyor
Spread the love

KYK, burs ve kredi başvuruları için daha tek tarih izahında bulunmadı. Ancak, üniversiteye ek kontenjan, kalifiye beceri imtihanı ile yerleşen, yatay/dikey geçiş yapmış öğrenciler için vatan başvuruları başlatıldı. Bu bulgular baz alındığından KYK burs başvurularının ekim ayında başlaması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Ulus Kurultay ve Kültür Merkezi’nde tertip eden Yükseköğretim Akademik Sene Açılış Töreni’nde tek konuşma yaptı. Konuşmasına 2019-2020 akademik senesi hayırlara vesile olmasını dileyerek başlayan Erdoğan, yeni akademik senede hocalara ve talebelere muvaffakiyet temennisinde yer aldı. Öğrencilere verilen kredi ve burs desteklerine ait de malumat veren Erdoğan, şu şekilde konuştu:

“Kredi ya da burs olarak olarak lisans öğrencilerimize maaş biliyorsunuz 500 lira ödüyoruz. Şimdi yeni tek zam henüz ileriki. Yüksek lisans öğrencilerimize bin lira, hekime öğrencilerimize bin 500 lira veriyoruz.

Bu imkandan faydalanan talebe adedi 1 milyon 613 bindir. Harç filan var mı? Kaldırdık mı, kaldırdık. Harç verildiği vakit kıyamet koparanlar acaba şimdi nerede? Şimdi ortada yoklar. Ama biz devlet olarak milletimize karşı olan o vazifiyeti de adına getirdik.

Üstelik Türkiye attığımız bütün bu tarihi adımlara karşın, nüfusa göre, üniversite adedi itibariyle hala epey mütevazı tek yerde yer alıyor.

Burs ve eğitim kredisi müracaatında tespit edilen talebelerin beyanlarının doğruluğu, Müessese doğrulusunda kamu müessese ve kuruluşlar nezdinde araştırmaktadır. Beyanlarının doğru bulunmadığı belirleme edilenlerin ise burs ve eğitim kredisi hakkı iptal edilmektedir.

Öğrencilerin, İnteraktif müracaatlarını yapar iken her kısmı dikkatlice araştırmaları, konuyu tam anlamıyla kavradıktan ardından alakalı alanları cevaplanmaları gereklidir. Hatalı, noksan veyahut gerçeğe marjinal beyanda bulunma burs ve eğitim kredisi alımını engellemektedir.

Evli olan öğrenciler ise sosyo-ekonomik vaziyetleri konusunda olarak eşlerinin sosyo-ekonomik bilgilerini ve çocuklarını beyan etmek zorundadırlar. Öğrenciler, müracaatların bitim tarihinden ardından öğretim halinde oluşan farklılıkları, başvuru tarihinin bitimini takip eden 30 gün içerisinde Müesseseye vaziyetini anlatan tek arzuhâl ile bildirilmesi ihtiyaç duyulan ise belgelemesi durumunda farklılıklar değerlendirmede öneme alınacaktır.

Burs ve eğitim kredisi başvuru neticeleri büyük ihtimalle kasım Sonu ya da Aralık ayları içinde belirlenmiş olmakta ve Müessesenin internet sayfasında ilan edilmektedir.

Ayrıca, talebelerin ev adreslerine herhangi bir tebligat yapılmamakta olup yalnızca burs ya da eğitim kredisi kazanan talebelerin Müesseseye vermiş oldukları elektronik posta adreslerine malumat gönderilmektedir. Bu yüzden elektronik posta adresinizi müracaatta yazar iken doğru yazıp yazmadığınızı muayene ediniz.