Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Kulak çınlamasının farklı nedenleri olabilir

Kulak çınlamasının farklı nedenleri olabilir
Spread the love

Kulak çınlamasını dışarıdan hiçbir ses ya da uyaran bulunmadığı durumda duyulan çınlama, uğultu, şırıltı, düdük gibi seslere kulak çınlaması olarak tarif eden Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Eksperi Prof.Dr. Ünal Bayiz, ehemmiyetli bulgular verdi.

Sesin, defa kesif ya da zayıf olabileceği gibi tek ya da çift kulakta da görülebildiğini söyleyen Prof.Dr. Ünal Bayiz, “Vücutta herhangi bir arıza kendisini kulak çınlaması olarak gösterebilir. Genellikle, gelişen yaş eşliğinde ilerleyen kulak çınlaması tabii tek semptom olarak kabul ediliyor. Ancak kulak çınlamasının ardındaki sebep kesinlikle araştırılmalı ve işitme kaybı muayene edilmeli.

Hamilelik süreci de kulak çınlamasına yol açabilir. Yüksek gürültüye maruz kalmanın da çınlama ve işitme kaybı yaratabilir. Ayrıca kafein, sigara ve alkolün çınlamayı artıran unsurlardandır” dedi. Kulak çınlamasının başlangıç müddetinin, çınlamaya eşlik eden viral tek hastalığının olup bulunmadığı, hengâme veyahut travmaya maruz kalınıp kalınmadığının oldukça ehemmiyetli olduğunu ifade eden Prof.Dr. Ünal Bayiz, şikâyetin çift kulakta ansızın veyahut tek doğrultulu mu olup olmadığının hastadan öğrenilmesi gerekliliğini ifade etti.

Sesin türünün çan sesi, tıslama, çoklu sesler gibi seçeneklerden hangisine yakın bulunduğu ve seslerin oluşma sıklığının da sorgulanması gerektiğine ilgi çeken Prof.Dr. Ünal Bayiz, çınlama şikâyeti ile gelen hastalarda, kulak muayenesinin ardında varsa kulaktaki kirin temizlenerek kulak zarının değerlendirilmesi gerekliliğini belirtip şu şekilde sözlerine devam etti:

“İlk muayenenin sonrasında normal neticeler elde edildiyse kesinlikle işitme testi yaparız. İşitme testinde hastalara düşük ve yüksek frekanslarda sesler verilir. Kulak temizlenip birkaç gün takip edilir.

Çınlama geçmiyorsa o vakit ileri tetkikler yapılmaya başlanır. Orta kulakta sıvı birikmesi, kulak zarlarındaki çökmeler çınlamayı tetikleyebilir. Orta kulak kireçlemesi hem işitme kaybı hatta çınlama yapılabilir. İşitme kaybı olan hastalara işitme cihazı tavsiye edilir. Çınlamanın seyrine göre nörolojik kontrol, odyolojik değerlendirme gerekebilir.