Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Kulak ağrısının 6 önemli nedeni açıklandı

Kulak ağrısının 6 önemli nedeni açıklandı
Spread the love

Kulak ağrısı insanların hayat kalitesini oldukça ciddi bir şekilde düşürüyor. Zonklama batma ve yanma gibi çeşitlerle ortaya çıkan kulak ağrısı zaman içerisinde çınlama işitme kaybı dolgunluk hissi de kulakta akıntı halini alabiliyor.

Bu gibi durumlarda doğal olarak aklımıza kulak kaynaklı sorunlar gelse de aslında başka organlardan kaynaklanan sorunlar nedeniyle kulak ağrısı çekiyor olabilirsiniz. Bunlara örnek verecek olursak mide fıtığı reflü Zona ve akciğer enfeksiyonları nedeniyle kulak ağrısı çekiyor olabilirsiniz. Bu durumların dışında nadir de olsa gırtlakta ya da boğaza yerleşen bir tümörün habercisi de olabiliyor.

Birçok insan kulak ağrısı nedeniyle doktora gitmek istemiyor kulak ağrınızın altında yatan hastalıkların ilerlememesi için bir an önce doktora giderek tedavi olmalısınız. Konuyla alakalı kulak burun boğaz uzmanı Doçent Doktor Serdar Baylançiçek de önemli açıklamalar yaptı. Özellikle yeni başlayan ve şiddetli kulak ağrılarında zaman kaybetmeden hemen doktora gidilmesinin oldukça önemli olduğunu söylüyor.

Dış ve orta kulak enfeksiyonları kulak ağrılarında en fazla görülen ağrı çeşitleri olarak ilk sırada yer alır. Eğer kulak ağrısını ateş halsizlik ve işitme azlığı da eşlik ediyorsa bu tarz rahatsızlıklarda tedavi antibiyotikler kullanılır. Eğer tedavi edilmezse enfeksiyon ilerledikçe dış kulak yolunda şişme kulağın tıkanması ve kulak akıntısı da ilerleyen dönemlerde artış gösterecektir. Enfeksiyonun ilerlediği durumlarda lokal temizlik ve pansumanlar kesinlikle yapılmalıdır.

Halk arasında kulak olarak isimlendirilen tıp dilindeki adı ya serumen buşon aslında dış kulak yolunun ürettiği doğal bir salgı türüdür. Olumsuz bir durum bak kulak kepçesinin delici ya da kesici aletlerle yaralanması sıcak ve soğuk nedeniyle travmaya maruz kalması da kulak ağrısı yapıyor olabilir. Örneğin dış kulak yolu sık sık temizlemek dış kulak yolunda ki travmaları arttıracaktır bu zaman içerisinde daha fazla enfeksiyon gelişmesine neden olur.