Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Koyu ten vitamin eksikliğini işaret ediyor

Koyu ten vitamin eksikliğini işaret ediyor
Spread the love

D vitamini, esas tesiri kas-kemikler üstüne olmakla beraber uygulanan incelemelerde bağışıklık düzeneğinin güçlenmesinde, beyin gelişiminde ve çöküntü riskinin azaltılmasında ehemmiyetli rol oynuyor.

D vitamini eksikliğinin kemik kaybına, düşük kemik yoğunluğuna sebep olarak kemik kırılma olasılığını arttırabildiğini bildiren Anadolu Sıhhat Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Eksperi Doç.

Dr. Enes Murat Atasoyu, “Güneşten hoşlanmayan ya da kesif çalışma temposu içerisinde güneşe çıkmayı suiistimal eden kişiler, süt alerjisi olanlar ya da vegan diyet uygulayanlar ve koyu tenli insanlarda D vitamini eksikliği öz hususu olabilir” diye konuştu.

Kemiklerin gelişmeyi ve kuvvetlenmesi için diyette bulunan kalsiyum ve fosforun bağırsaklardan emiliminin iyi olması gerekliliğini ve bu minerallerin emiliminde de D vitaminine gereksinim olduğunu bildiren Anadolu Sıhhat Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Eksperi Doç.

Dr. Enes Murat Atasoyu, “D vitamini eksikliği çocuklarda ‘raşitizm’ ve yetişkin kişilerde ‘osteomalaz’ olarak bilinen kemik rahatsızlıklarına sebep olabilir” izahında yer aldı.

D vitamini almanın en basit yolunun cildin direk güneş ışığına, bilhassa de ultraviyole B ışınlarına maruz kalması olduğunu altını çizen İç Hastalıkları ve Nefroloji Eksperi Doç.

Dr. Enes Murat Atasoyu, “Güneşte kalma müddeti cildin özelliklerine göre değişir. Açık tenli kimselerin cildi çoğunlukla 30 dakika içerisinde pembeye dönmeye başlayacağından, bedenin gereksinim duyduğu D3 vitamini üretmek için yalnızca 15 dakika güneşe maruz kalmaları kafi gerçekleşir.

Esmer tenli kimselerin D vitamini üretmek için güneşte kalma müddeti henüz uzun olabilir” ifadelerini kullandı. Doç.Dr. Atasoyu, güneşe çıkma saati, cildin tonu ve abuhava koşullarına göre güneşte kalma müddetinin farklılık gösterebildiğinin altını çizdi.

D vitamini eksikliğine kapı aralayan etmenler arasında ten rengi ve vegan olmanın yanında cildin güneş görmesini önleyecek kıyafetler giymek, güneş ışığının daha düşük bulunduğu kuzey yerlerinde yaşam sürdürmek, obezite ya da gastrik bypass operasyonu, emzirilen ve D vitamini takviyesi almayan bebekler, hamilelik ve ihtiyarlamanın yer aldığını ifade eden Doç.

Dr. Enes Murat Atasoyu, D vitamini eksikliğinin tipik tek belirtisinin olmadığını vurgulayarak, “Genellikle kemiklerde ağrı, yorgunluk gibi yakınmalara yol açabilir. Bazen de hiçbir sendromu olmayabilir” diye konuştu.