Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Konuşurken o kelimeyi unutanlar Alzheimer olabilir

Konuşurken o kelimeyi unutanlar Alzheimer olabilir
Spread the love

Nöroloji Doktoru Doç.Dr. Hatice Balaban, Alzheimer hastalığının muhtelif bulguları yer aldığını söyleyerek, “Bu rahatsızlığı yaşayanlar, randevularını, ocakta yemeği, evde anahtarı unutabilirler.

Kelime bulma güçlüğü çekerler, sıkça ‘şey´ derler. Ellerini eskisi gibi kullanamazlar. Giyinip soyunmada zorluk yaşarlar” diye konuştu. Balaban, Alzheimer hastalığına yönelik bulguları ve tedavilerini ile ilgili bulgular verdi. Balaban, bütün hastalıklarda bulunduğu gibi, Alzheimer hastalığında da erken tespitin önemine ilgi çekti.

Günümüzde her yaştan ferdin günlük hayatında unutkanlığın meydana çıkabilecek süregelen tek sorun olduğuna ilgi çeken Balaban, şunları söyledi:

“Bu vaziyetin genellikle nedeni ilgi bozukluğudur veyahut günlük koşuşturmalara bağlıdır ve tek rahatsızlığa işaret etmez. Buna rağmen unutkanlığın hastalığın tek parçası olan demans, kazanılmış zihinsel yetilerin ardından ferdin günlük hayat etkinliklerini etkileyecek derecede bozulduğu tek küme hastalığı kapsar. Demanslar birincil olarak beyin hücrelerinin yaşlanma ve ölümü ile giden ‘nörodejeneratif hastalıklar´ diye tanımladığımız hastalıklar içeriğinde gelişir.

Bunun dışında, çoklu beyin damar tıkanıklıklarından süreğen infeksiyonlara kadar birçok hastalıkta zihinsel yetilerde arıza olaya eşlik edebilir. Nörodejeneratif demanslar içinde en çok görülen Alzheimer hastalığıdır.

Başlangıç yaşı 40- 90 arasındadır. Sıklıkla 65 yaş üstünde görülür. Hastalığın ilk başlangıç yakınmaları, beyinde sinir-hücre hasar ve ölümünün başladığı mevki ile orantılıdır.” “Uzun zamanlı bellek korunmuşken kısa zamanlı bellekte sorunlar ilgi çeker. Zamanla, hastalığın ileri evrelerinde uzak hafıza de bozunur.

Bu bağlamda hasta, aynısı sualleri şefaatle sorabilir. Anlattığı tek konuyu sürekli olarak henüz evvel hiç anlatmamış gibi anlatabilir. Özel eşyalarını koyduğu yerleri kaybeder, randevularını, ocakta yemeği, evde anahtarı unutabilirler. Kısa zamanlı hafıza sorunları yanı sıra lisan bozuklukları görülebilir.

Hastalarda en çok görülen ve ilgi çeken ise sözcük bulma güçlüğüdür. Söyleyecekleri sözcük adına ‘şey´ sözcüğünü sık kullanma görülür.