Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Kapalı ortam çocukları hasta ediyor

Kapalı ortam çocukları hasta ediyor
Spread the love

Okulların açılması ve havaların soğumaya başlamasıyla bulaşıcı hastalıkların, bilhassa çocuklarda gribal bulaşmaların arttığına ilgi çeken Antalya Anadolu Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Doktoru Özgür Vatandaş, “Çocuklar yazın birbiriyle daha az görüşüyor.

Ancak okulların açılmasıyla vaziyet değişiyor. Biliyorsunuz ki okulların açılması hazana, başka bir deyişle mevsimsel geçişlere birabül ediyor. Tabii ki durumuyla de hastalıklar da artıyor.

Çocukların bağışıklık sistemi yetişkinlerinki gibi henüz mukavemetli bulunmadığı için ve mikropları vücutları tanımadığı için hastalıklara yetişkinlerden henüz yatkındır. Bu yüzden gribe ve soğuk algınlığına yakalanma oranları da henüz yüksektir” izahında yer aldı.

Okulların açılması eşliğinde çocukların kalabalık, kapalı ve havasız ortamlarda beraber olduklarını ifade eden Dr. Yurttaş, “Yaz tatilinde daimi açık alanlarda tespit edilen çocuklar, okulların açılmasıyla birlikte henüz kalabalık ve sık bir ortama giriyor.

Birdenbire yirmi, otuz metrekare sınıflarda, otuz hem de elli talebe kendisini yan yana buluyor. Küçük bir alana bu çocuklar sığmaya çalışıyor. Bununla beraber hem solunumsal hatta bayan gazetesi temaslar başlıyor. Bu vaziyet da okullarda hastalıkların sıklığını arttırıyor. Özellikle çocuklarda gribal enfeksiyonlar defa çok görülüyor.

Bununla beraber riziko grubu altında olan çocuklarımız var. KOAH, akciğer, böbrek gibi süreğen hastalığı olan çocuklarımızın grip aşısı olmasını öneriyorum” diye konuştu. Beslenmenin oldukça önemli olduğuna değinen Vatandaş, “Çocukların kesinlikle kahvaltı yapmaları gerekmektedir.

Kahvaltısız okula gitmesinler. Sağlıklı ve balanslı bir şeklinde beslenmeliler. Bununla beraber C vitamini oldukça önemli. C vitamini sahibi olan gıdalar bol bol tüketsinler ki bağışıklık sistemleri de güçlensin. Şunu da ilave etmek isterim. Açıkçası eczanelerde satılan bitkisel desbir ürünlerinin defa bir yararı yok. Takviye edici besinler olarak satılıyor. Bu takviyeler için aileler bir beklenti içerisinde olmasın” ifadelerine yer verdi.