Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Kamu İşçilerine Zam Teklifi Revize Edildi

Kamu Personellerine Zam Teklifinin Açıklanacağı Tarihi Belli Oldu
Spread the love

Bir süredir görüşmelerin devam ettiği kamu işçilerine zam teklifinde yeni bir gelişme yaşandı. Bakanlık, yeni bir revize yoluna gidiyor.

Yaklaşık 200 bin kamu işçisini ilgilendiren zam teklifinde yeni bir adıma ulaşıldı. Konuyla ilgili revizeye imza atan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehre Zümrüt Selçuk, yeni teklifi 6+4 olacak şekilde sundu. Bundan önceki teklifte ise 5+4 olmak üzere bir zam süreci düşünülüyordu. Görüşmelerin sürmekte olduğu biliniyor. Bununla birlikte ortak bir paydada buluşmak isteyen taraflar, taleplerini ve isteklerini belirtme yoluna gidiyorlar. Önceki teklifin 5+4 olduğu düşünülecek olurda ilk 6’daki zamda +1 puan yapıldığı söylenebilir. Bu teklife rağmen net bir sonuca varılamadığı biliniyor. Konuyla ilgili taleplerini açıklayan Türk-İş, ücretlere 300 liralık bir artış talep ediyor. Bununla birlikte 2019’un ilk yarısı için %15 oranında enflasyon zammı ve sonraki 1.5 yılda enflasyon + 3 puan refah payı isteniyor. Süregelen talebe karşılık revize yoluna giden bakanlık, böylelikle ilk yarıdaki puanı arttırarak bir nebze olsa da istekleri karşılamayı hedefliyor.

Kamu İşçilerine Yapılacak Zam Oranı

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki çalışmaların devam etmekte olduğu düşünülüyor. Bunun yanı sıra sendika çerçevesinde de çeşitli taleplerin ve düşüncelerin paylaşıldığına rastlamak mümkün. İsteklerini ileten ve enflasyon kapsamında talep paylaşan sendika, böylelikle kamu işçilerinin daha rahat bir yaşam sürmelerini hedefliyor. Ayrıca enflasyon oranlarına tabi tutulan zam oranlarının da buna uygun bir şekilde iyileştirilmesi bekleniyor. Görüşmelerin süre geldiği tüm bu süreçte ne yazık ki net bir sonuca henüz varılamadı. Ancak görüşmelerin ve planlamaların sürdüğü bugünlerde sonucun belli olması uzun sürmeyecek gibi duruyor. 

Sendikanın talepleri, işçilerin görüşleri ve bakanlığın planları doğrultusunda uygun bir zam oranının belirlenmesi bekleniyor. Bakanlıktan gelen revizenin var olması, çalışmaların son aşamaya varmak üzere olduğunu düşündürebilir. Resmi olarak yayınlanması beklenen kararın çok sürmeden kamu işçileri ile paylaşılacağı ön görülüyor. Bununla birlikte zam oranlarının kesinlik kazanacağı ve hangi süreçte uygulamaya konacağı da belirlenmiş olacak.