Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Kalp çarpıntısının nedenleri belli oldu

Kalp çarpıntısının nedenleri belli oldu
Spread the love

Kalbin sıhhatli tek insanda 60-100 sefer arasında attığını ve bu vaziyetin bireyin güç vaziyetine göre değiştiğini anlatan Alyan, “Kalpte ani hızlanmalar ve yavaşlamalar oluyorsa, kalp yerinden çıkacakmış gibi hissediliyorsa ve şahıs bu süreçte kendisini rahatsız hissediyorsa ‘kalp ritim bozukluğu’ olarak bilinen ‘aritmi’ üstünde durulabilir.

Kişi koşarken, heyecanlanırken, duygusal travmatoloji yaşarken ya da gerilim altındayken kalp atışları normal olarak süratlenir. Ancak hiçbir neden yokken birdenbire kalp atışının hızlandığı hissediliyorsa, kesinlikle eksper fikiri alınmalıdır” diye konuştu.

Çarpıntı şikayeti olan şahıslara aritmi tanısı koymanın olası olduğunu anlatan Alyan, “Bu yüzden aritmi şikayeti olan hastaların detaylı tek kalp muayenesinden geçmeleri tavsiye edilir. İlk evrede EKG (elektrokardiyografi) çekilerek ritim bozukluğuna ait tek işaret olup bulunmadığı incelenir.

Ardından tiroit hastalıklarında da ritim sorunu görülebileceğinden hastaya kan tahlilleri yapılır. EKO ile de kalbin ve kapaklarının bünyesinde tek hastalık olup bulunmadığı muayene edilir. Sürekli çarpıntısı olmayan fakat ara ara şikayetleri olan hastalar, 24 saatlik EKG kaydını alan holter cihazı ile takip edilebilir.