Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

İnternetteki sağlık bilgileri sağlığı tehdit ediyor

İnternetteki sağlık bilgileri sağlığı tehdit ediyor
Spread the love

İnternet üzerinde binlerce hatta milyonlarca yararlı bilgi var. Ancak birçok yararsız ve insan sağlığını tehdit eden bilgi de var. Sağlık ile alakalı birçok yanlış bilgi ne yazık ki internet ortamında geziyor. Bilinçsiz bir şekilde bu bilgileri deneyen ya da öneren insanlarda var.

Asılsız olarak verilen sağlık haberleri gelişen teknolojinin ne yazık ki kötü bir etkisi sağlık konusunda geçtiğimiz yıllarda devrimsel gelişmeler oldu. Antibiyotiklerin keşfi bakteriyel enfeksiyonların gerilemesi ve daha çok fazla şey sağlık dünyasında kontrol edilebilir hale geldi.

Özellikle son yüzyılda enfeksiyon artık kontrol edilebilir konumda ve büyük bir rahatsızlık olarak tanımlanmıyor. Gelişmiş ülkelere bakıldığı zaman difteri veya tetanos kaynaklı ölümlerle kızamıktan dolayı sakat kalan insanları dair haberler artık eskisi kadar duyulmuyor. Sağlık sektöründe yaşanan tüm gelişmelerin yanı sıra anne ve bebek ölümlerinin azalması sakatlıkların azalması doğumda yaşanan sorunların minimum seviyelere gelmesi de sağlık dünyasındaki gelişmeleri ne kadar hızlı bir şekilde ilerlediğini gösteriyor.

Sağlıkta yaşanan gelişmelerin çok önemli olduğunu ve insanların daha sağlıklı bir şekilde uzun yıllar hayatlarını devam edebildiklerini söylesek de asılsız sağlık haberleri son yüzyılda artmaya başladı. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte sağlık haberlerinden dolayı dünya genelinde binlerce insanı dedikodu olarak yayılan bu tarz haberler insan sağlığını ciddi bir şekilde tehdit ediyor.

Örnek verecek olursak sosyal medya ve Dijital teknolojinin hızla yaygınlaşması hayatımızı kolaylaştırırsa da sosyal medyadaki haberlerin yüzde 40’ı asılsız ve yalan haber yapılan çalışmalara göre insanlar yüzde sekseni sağlıkları ile alakalı bilgileri internetten araştırıp ediniyor bu kesimi sadece yüzde 15’i bu tarz haberlerin doğru olup olmadığını teyit edip araştırıyor en fazlası konuların başında aşılar geliyor diğer asılsız haberler de kalp hastalıkları ile alakalı.