Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

İkili eğitim tek çare olacak

İkili eğitim tek çare olacak
Spread the love

Milli Eğitim Bakanlığı önümüzdeki sene liseye başlayacak talebe sayısındaki artışa deva arıyor. 4 4 4 sisteminde okula başlama yaşının düşürülmesi hasebiyle bakanlık geride bıraktığımız senelerden 500 bin daha çok ortaokul mezununu liselere yerleştirmeye çalışacak.

Siyasi baskı hasebiyle imam hatipleri Anadolu lisesine dönüştüremeyen ve kriz hasebiyle de yeni okul yapamayan MEB, çift öğretimde deva arayacak. MEB, bütün eğitim bileşenlerinin tepkilerine rağmen 4 4 4 düzeneğinin faturasını 2020 senesinde ödemeye başlayacak.

2012’de geçilen sistemde okula başlama yaşında olan farklılığın sonrasında MEB ilk defa lisede çoğalan talebe adedi ile karşılaşacak.

Her sene 1 milyonu aşan öğrenciyi liselere yerleştirmeye gayret gösteren bakanlık, önümüzdeki sene lise yerleştirmelerinde çoktan yarım milyon öğrenciyi henüz sahip olunan okullara yerleştirecek.

MEB kaynaklarından edinilen istihbarata göre, 2020 yerleştirmeleri için çalışmalara şuandan başlansa da 500 bin ek kontenjan için yeni okul yapımı olası olmayacak. Merkezi imtihan planlaması ve yerleştirme için tesir değerlendirme simülasyonlarına başlansa da bakanlığın gereksinim olan okulları ekonomik kriz hasebiyle yapamadığı haber edinildi.

Kriz hasebiyle bütçe kesintisine gidilen MEB’de yalnızca sahip olunan inşaatları devam ettirebilecek kaynağa sahip olunduğu, yeni yatırımlara bütçe ayrılamadığı ifade edildi. Ek kontenjan arayışındaki tek başka yöntem olarak, boş kalan imam hatip ve meslek liselerinin talebe seçimleri tarafında Anadolu lisesine dönüştürülmesinin de masada bulunduğu aktarıldı.

Ancak imam hatiplerin kapatılarak dönüştürülmesi önerisine bakanlık bürokratları arasında politik baskı hasebiyle karşı çıkıldığı haber edinildi. Bakanlık kaynakları, dönüşümün sıhhatli olarak anlatılamayacağını söyleyerek sahip olunan idare yapısının tepkilerin altından kalkamayacağını aktardı.

Yeni okul yapamayan, sahip olunan okulları da dönüştüremeyen bakanlık tahminen 1,7 milyonu aşan talebenin tercihlerini karşılayabilmek için daha fazla liseyi çift öğretime dönüştürmeye başlayacak.