Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

İğde kanser riskini azaltıyor

İğde kanser riskini azaltıyor
Spread the love

İğde bağışıklık sistemini güçlendiren yapısı ile birçok hastalığa iyi geliyor. Halk arasında öksürüğe iyi gelmesi ile bilinen iğde mide ve bağırsak kanserine de son derece faydalı beslenme ve diyet uzmanı Buket Adanç Omega 7 deposu süper besin iğdenin faydalarını anlattı.

Ülkemizde birçok iğde çeşidi yetişiyor ve bunların en fazla tüketilenleri arasında kuru iğde yer alıyor. Özellikle bağışık sistemini güçlendirmesi nedeniyle her mevsimde tüketilmesi isteniyor. Yabani iğdenin olgun meyve ve çekirdekleri; flavonoidler, likopen, karotenoidler, fitosteroller ve A, B1, B12, C, E, K, P vitaminlerinden zengindir. Yani kısaca iyi bir antioksidandır ve bu özelliği sayesinde kardiyovasküler sistemi ve bağışıklığı güçlendirir.

İğdenin sayısız yararı var yaşlanmaya mide bağırsak ülserine kansere iltihaba ve radyasyona karşı koruyucu etkileri bulunuyor. İğdenin diğer bir önemli özelliği ise ona göre 7 yani palmitoleik asit kaynağı olmasıdır. Özellikle akciğerler, mide, dalak, kan dolaşımı üzerine farmakolojik etkilerinin olduğu yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır. İlk kez 1977 yılında, Çin Sağlık Bakanlığı tarafından resmi olarak kaynaklara geçmiştir.

İğde sadece kanser mide bağırsağına iyi gelmiyor. Cilde ve göze de faydası bulunuyor. Nemlendirici ve onarıcı etkisiyle insan tenine bir dolgunluk katıyor. Bu özellikler sayesinde iyileşmeyen yaraların tedavisinde ve egzama tedavilerinde de kullanılıyor.

Vajinal kuruluk ve göz kuruluğu gibi hastalıkların tedavisinde ve mide kullanılıyor yapılan son çalışmalar ile birlikte Omega yerine saç ve tırnak üzerinde olumlu etkileri saptanmış durumda. Omega 7 yağ asitinin diğer bir özelliği ise yağ metabolizmasını düzenlemesi ve dolayısıyla kilo kontrolüne yardımcı olması da bir diğer önemli hususlar arasında yer alıyor.