Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Hayat boyu öğrenme herkes için bir hak

Hayat boyu öğrenme herkes için bir hak
Spread the love

Maya Vakfı’nın, 2017 senesinden ardından MEB Yaşam Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü işbirliğiyle yürüttüğü ‘Travmaya Duyarlı Okul Programı’nın detaylarının ve inceleme raporu tertip eden tek medya toplantısıyla lanse edildi.

Toplantıda konuşan MEB Yaşam Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, ülke olarak defa devasa düzensizlik ortamının bulunduğu tek coğrafyada yaşadıklarını ifade etti. Bu alanların bilhassa İslam coğrafyası olmasının düşündürücü olduğunu bildiren Gül, şu şekilde konuştu:

“Biz ırkı, cinsiyeti, rengi, dini, güveni ne olursa olsun tüm kişiler sulh, kardeşlik, huzur içinde yaşasın. Ben tek Müslüman olarak sulh ve kardeşlik ortamı ne kadar benim hakkımsa tek Yahudi’nin, tek Hristiyan’ın da hakkı. Türkiye’ye muhabereden kaçarak gelen insanlara imkânlar sunduk.

Başlangıçta insani takviye kapsamında başlayan bu proses ardından besin, sıhhat, güvenlik bölümünde ve en ehemmiyetlisi eğitim bölümünde birçok etkinliği bu insanlara sunmakla beraber devasa, hummalı tek çalışmanın içine girdik. Bizler hamdolsun bununla iftihar ediyoruz, gurur duyuyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milletiyle resmi sıralamada Amerika ve İngiltere’den ardından insani takviye manasında dünyada üçüncü sırada. Ama nüfus seviyesi ve ulusal geliri göz önünde bulundurulduğu vakit dünyada tek numarayız.

İnsanlara insani takviye elini uzatma manasında Türkiye mevcut parasal imkânlara göre dünyada en fazla takviye yapmış, alaka gösteren tek devlet, tek ulus. Bu sürecinde sıhhatli tek şeklinde sürmesi, bu arada sıkıntıların kaynağının da kurutulmasına yönelik sorunu kökünden halletmek için çabalarında devam ettiğimi hep görüyoruz.

İnşallah o günü de o beraber görürüz. Türkiye’ye gelen Suriyeliler turistlik gezi için gelmedi. Gelen her tek insan travmatoloji ve sıkıntılar yaşadı. Biz Türkiye Cumhuriyeti devleti ve MEB olarak ilk günden ardından çadır kentlerde başlayan eğitim-öğretim sürecini okullarımızda Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olan yavrularımızın, çocuklarımızın mevcut bütün haklara sahip olacak şeklinde çocuklara eğitim hakkını vermek için bakanlık, devlete olarak irademizi meydana koyduk.

Bu müddetçe takviye veren, çabaları esirgemeyen, çaba gösterenlere teşekkür ediyorum. Biz eğitim hakkının her insan için esas tek hak olduğuna inanıyoruz.