Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Havaalanı hostesliği ne iş yapar? Çalışma şartarı nelerdir?

Havaalanı hostesliği ne iş yapar? Çalışma şartarı nelerdir?
Spread the love

Yer hostesliği olarak da bilinen Havaalanı Hostesliği, yolcuların alana giriş yapmasından başlayarak bilet satışları ve uçağın tam anlamı ile hareket etmesine kadar yapılan işleri kapsamaktadır. Yer hostesi yani havaalanı hostesi alanda bulunan tüm işlemlerde sorumlu olarak görev yapmaktadır. Bunun için her hostesin alan içerisinde kendine verilmiş özel görev alanları da belirlenir. Yolcular içinde büyük kolaylık olarak değerlendirilen yer hostesleri sayesinde alanda bulunan tüm işlemler sorunsuz ve hızlı ilerlemektedir. 

 • Yolcuların emanet alanlarında
 • Çocuk ve yaşlıların özel sandalyelerde götürülmesinde
 • Bagaj belirlemesi
 • Bilet satışı gibi işlemlerin tümün havaalanı hostesi görev yapmaktadır.

 Havaalanı Hostesliği Nasıl Olunur?

Meslek olarak eğitimini almak adaylar için iş fırsatlarında ayrıcalık olacaktır. Böylece kamu kurumlarına bağlı alanlarda da sorunsuz olarak çalışma değerlendirilmektedir. Yer hostesi şeklinde yapılan lise ve üniversite bölümlerinde geniş kapsamlı eğitim alabilirsiniz. Havaalanı hostesliği için adaylarda eğitim sırasında gerekli tüm imkanlarda verilmektedir. Bu şekilde adaylar uçağa biniş ve uçuş esnasında gelişen durumlara da hakim olarak eğitim tamamlayabilmektedir. Sınav ve mülakat şeklinde yapılan işe alımlar sonucunda havaalanı hostesliğinde sorunsuz olarak bulunabilmek ve kariyer yapmak mümkündür. Üniversite olarak değerlendirilen meslek seçimlerinde sınav ile kariyer geliştirme fırsatları da vardır.

Havaalanı hostesliği ne iş yapar? Çalışma şartarı nelerdir?

 

Havaalanı Hostesliği Çalışma Şartları ve Detaylar

Havaalanlarında kesinti kesinlikle yaşanmamaktadır. Bu yüzden de çalışan personeller her zaman vardır. Genel olarak havaalanında bulunan personellerin çalışma sisteminde vardiyalı çalışma geçerlidir. Bu durum kamu kuruluşlarında da aynı şekilde değerlendiriliyor. İş bölümü ya da yer hostesliğindeki çalışma sistemine göre gündüz ve gece sabit olarak çalışma da sürekli olabilmektedir. İhtiyaç halinde havaalanı hostesliği uçuşlarda da yer alabilmektedir. Bunun için eğitim sırasında özel belgeler almak kişiye bağlı değişebilir. Bakanlığa bağlı olarak çalışan havaalanı hostesleri personellerinin çalışma saatleri belirli bir standarda göre ayarlanır. Özel kurumlarda da aynı şekilde düzenlenen bu sistem ile devamlı olarak çalışma ve tatil durumları sorunsuz olabilmektedir.

Havaalanı Hostesliği Ne İş Yapar?

Geniş kapsamlı bir göreve sahip olan havaalanı hostesliğinde çalışanlar belirli iş bölümü olarak çalışma göstermektedir. Bu yüzden birçok iş imkanı içinde her personelin ayrı görevi vardır. 

 • Havaalanına giriş yapan yolculara kolaylık sağlamak
 • Uçaktan inen yolcuların gitmesi gereken yerleri göstermek
 • Yolcu bagajlarında düzenleme yapmak
 • Her yolcunun geçiş alanı farklı olduğundan yolculara geçiş bilgisi vermek
 • Havaalanı içerisindeki düzeni ve kontrolü sağlamak
 • Uçuşa hazın uçağın yolcularını en hızlı şekilde yönlendirmek
 • Anonslarda bulunma
 • Sefer sayısı ve güzergah gibi çıkış kapısı şeklinde bulunan alanlara yönlendirme yapmak gibi durumların dışında havaalanı hostesliği büro personeli olarak da gereken tüm çalışma sistemine hakim olmak yer hostesinin görevleri arasındadır.

Havaalanı hostesliğinde yapılan eğitimlerde kişilerin yabancı dil bilgisinin olması gerekiyor. Aynı şekilde sorun olması dahilinde çözüm odaklı tüm çalışmalardan haberdar olmak da önemlidir.

Havaalanı Hostesliği Maaşları

İş ya da çalışma sistemi olarak farklı işlevlerde bulunan havaalanı hostesliği maaş olarak da yüksek kazançlara sahiptir. En düşük maaş alımı bile asgari ücretin üstünde olarak değerlendiriliyor. Havayolu şirketleri de bu durumun farkında olduğundan özel firmalarda da havaalanı personellere asgari ücretin üzerinde bir maaş vermektedir. Her şekilde kazançları yüksek olarak değerlendirilen havaalanı hostesliği çalışmalarında zaman farkı olmasından da ayrıca kazançlar görülebilmektedir. Devlete bağlı olarak bulunan havaalanlarının yanı sıra özel firmalarında çalışma sistemlerinde yüksek mesai geçerliliği söz konusu olmaktadır.