Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Hava kirliliği anne karnına ulaşıyor

Hava kirliliği anne karnına ulaşıyor
Spread the love

Gezegenin en prestijli tıp yayınlarından bir tanesi olan Nature Communications’da bulunan çalışma, tek nedenle gebeliği sonlanmış 28 anne adayından, kaybedilen bebeklerden ve anne ile fetüse ilişkin iki dolaşım sistemini birbirinden ayıran uzuv olan plasentadan misaller alınarak yapıldı.

İncelemelerde, plasentanın bebeğe bakan yüzünde havada tespit edilen karbon partiküllerine rastlandı. Hava kirliliğinin hamilelik üzerindeki etkilerinin oldukça beridir bilindiğini ve bu yöndeki çalışmaların en fazla Çin’de yapıldığını anlatan Doç.

Dr. İbrahim Polat, “Hava kirliliğinin gebelikte daha fazla fetüs üstüne tesirleri gerçekleşir. Erken doğumlar, ilerleme geriliği ve düşük doğum çoğunluklu çocuklara yol açtığı biliniyor. Ama şu zamana kadar bunun mekanizması meydana konulamamıştı” diye konuştu.

Kirli havadaki zararı dokunabilecek maddelerin anneye ya da bebeğe tek tek tesirleri olduğunu altını çizen Doç.Dr. Polat, “Bu mekanizmalardan birincisi, hava kirliliğinden kaynaklı annenin akciğerlerinden plasentaya giren partiküllerin inflamasyon tesiri yaratması.

İkincisi de direk plasenta yolu ile fetüse geçmesi. Bugüne kadar uygulanan çalışmalar daha fazla in-vitro diye tanımladığımız, başka bir deyişle dışarıda uygulanan tetkikler ya da hayvanlar üstünde uygulanan tetkiklerden alınan neticelere dayanıyordu.

Burada, hava kirliliğinden kaynaklı annenin solunumuyla alınan karbon molekülleri, plesantanın fetal yüzünde gösterilmiş. Erken ya da term’de (zamanında) doğan bebeklerin plesentaları alınmış, anne ve bebek doğrultusunda biyopsiler yapılmış ve burada gösterilmiş.

Bunun üstüne de bu partiküllerin inflamasyon tesiri yanı sıra, çocuğa plasenta aracılığı ile geçerek direk tesir yapabileceği belirtilmiş” dedi.