Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Hamileler günde 10 fındık tüketmeli

Hamileler günde 10 fındık tüketmeli
Spread the love

Uzmanlar gebelikte annelerin beslenmelerine ilgi etmeleri ikazında bulunarak, hamilelik sürecinde tüketilen fındığın anne sıhhati ve bebeğin gelişimine yarar sağladığını açıkladı.

Türk Alman Jinekoloji Eğitim, İnceleme ve Görev Vakfı (TAJEV) İdare Heyeti Azası Prof.Dr. Cem Demirel, Anadolu ajansı muhabirine yaptığı izahta, gebelikte ilk üç ayın önemine değinerek, “İlk üç ay bebeğin ilerlemeye, uzuvlarının oluşmaya başladığı ve bundan ileri gebeliğin geri kalan bölümünü sebep gideceğini gösteren defa kıymetli tek vakit.” dedi.

Gebeliğin ilk üç ayında kimi kanama ve düşük tehlikesi gibi sıhhat meselelerinin oluşabileceğine değinen Demirel, bunların neticesi olarak annenin müdahaleye maruz kalabildiğine ilgi çekti.

Prof. Dr. Demirel, ilk üç ayın annenin gebeliğe alışmaya başladığı ve bu arada da bazı durumlarda sorunların meydana çıkabildiği tek devre olduğuna vurgu yaparak, “Bu devre ayrı olarak bebekte ciddi sorunlar olup olmadığını anladığımız tek devre.

Sağlıklı tek bebek mi, kalıtsal yapısı normal tek bebek mi? Bunları bu dönemde yaptığımız testlerle anlıyoruz. Dolayısıyla gebelikte ilk üç ay bizim açımızdan defa kıymetli tek devre.” ifadesini kullandı.

Bu dönemde en devasa meselenin düşük tehlikesi olduğuna vurgu yapmış Demirel, kadınların yüzde 20’sinde bu tür meselelerin meydana çıkabildiğini, bunun bu arada ehemmiyetli tek sıhhat sorunu olduğunu aktardı.

Demirel, gebelikte yaşanan ciddi sıhhat meselelerinin anne ölümlerine yol verebildiğine ilgi çekerek, “Yıllar içinde ülkemizde anne ölümlerde ciddi tek azalma oldu. 1900’lülerin başında surat binde 48-50 ile iken bu miktar şimdi bu yüzde 20’lere kadar düştü.

Bunun henüz da butonunu bekliyoruz. Çünkü her annenin yaşamaya hakkı var ve hamilelik hasebiyle bu hakkın elinden gitmesi en devasa insan hakkı ihlalidir.

O yüzden bizim hedefimiz bu seviyesi en aşağıya indirmek.  izahında yer aldı. Demirel, anne ölümlerinde en ehemmiyetli hususun gebelikte yaşanabilecek kanamalar olduğunun üstünde durarak, “Kanamaları önlemek için veyahut tesir müdahale edebilmek için bu hususta bütün sıhhat çalışanlarının engelleyici tedbirlerden haberdar olması gerekmektedir. diye konuştu.