Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Hakları olan eğitimi istiyorlar

Hakları olan eğitimi istiyorlar
Spread the love

Dünya genelinde her sene yirmi bin DMD’li çocuk dünyaya geliyor. Hastalığın neden bulunduğu gendeki mutasyondan kaynaklı, kaslar sağlamlığını koruyamıyor, günlük yaşamdaki kolay hareketlerle dahi sürekli kaslar yıkılıyor. DMD’li çocuklar beş ve yedi yaşları arasında hayatlarını bağımsız yönetim edebiliyorlar.

Fakat hastalık ardından defa süratli gelişme devresine giriyor. Ortalama on yaşlarında tekerlekli iskemle ile ömürlerine devam ediyorlar. Duchenne Adale Hastalığı ile Maç Derneği Genel Başkanı Sadullah Erol, DMD’li çocukların okullarında hayat sürdürdükleri meseleleri Aydınlık’a anlattı.

Bazı okullarda asansör, engelli tuvaleti, rampa gibi donanımlar olmadığını ifade eden Erol “Çocuklarımızı üst katlardaki sınıflara yerleştiriyorlar ve alt katlara almıyorlar. Yönetmelikte alt katta okuma hakları var fakat uygulanmıyor. Okul yönetimleri engelli ferdin kategorisini giriş katına alabilmek istemiyor” diye konuştu.

İlkokul çağındaki çocukların fiziki istikametten zayıf oldukları için teneffüslerde aut çıkamadığını ifade eden Erol, kategoride yalnız kaldıkları ifade etti.

Erol, öğretmenlerin sınıftaki başka çocuklarla teneffüste dostluk etmelerini sağlamaları gerekliliğini açıkladı. Erol, “ Gövde eğitimi derslerinde çocuklarımız koşamadığı için ya da başka aktiviteleri yapamadığı için yeniden fazlası sefer kategoride bırakılıyor meğer bunun adına onların da yapabileceği aktiviteler ders programına alınabilinir.

Hakemlik, gözlemcilik ya da farklı tek sıfatla misyon verilerek derse dâhil edilebilirler’’ dedi. Çocukların ortaokul ve lise çağında kol kasları da etkilendiği için yazı yazmakta zorluk çektiklerini ifade eden Erol, sınavlarda ek süreler tanınması ve deneme olarak da imtihan olabilmeleri gerekliliğini söyledi.

Çocukların sosyal yaşamı için koşulların zorlanması ve okula gitmelerinin sağlanmasının altını çizen Erol, sosyalleşen ve içerisine kapanmayan dolayısı ile dost etrafı tespit edilen aktif kalan çocukların hastalığının henüz aheste ilerlediğini açıkladı.

Erol, ‘’Aile ve çocukların taleplerine yapıcı tek şeklinde yakınlaşmak, hayatlarını basitleştirmek için gayret sarf etmek gerekmektedir. Sadece yetişkinler değil çocuklarımızı da bu hususta eğitmek ve bilinçlendirmek gelecekteki nesillerin de duyarlı ve anlayışlı olmalarını sağlayacaktır.