Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Günde 2 bardak meyve suyu erken ölüm riskini arttırıyor

Günde 2 bardak meyve suyu erken ölüm riskini arttırıyor
Spread the love

Uzmanlara göre şeker ve tatlandırıcılı meşrubat tüketen insanlar tüketmeyen insanlara oranla daha çabuk hayatını kaybediyor. Günde iki bardak meşrubat tüketmek erken ölüm riskini ciddi anlamda arttırıyor.

Dünya Sağlık Örgütüne bağlı uluslararası kanser araştırmaları ajansı tarafından yapılan bir çalışmaya göre 10 Avrupa ülkesinde yaş ortalaması 50’nin üzerinde olan 460 bin yetişkin teste katıldı. araştırmanın ilk başlangıcında kanser kalp rahatsızlığı ya da diyabet gibi rahatsızlığı olan kişiler bu çalışmaya dahil edilmedi.

1990-2012 yıllarında ortalama 16 yıl boyunca izlenen bu kişiler takip edildikleri süre zarfında 41bin 600’ü yaşamını yitirdi. çalışma sırasında katılımcılara gazlı içecek meyve suyu ve enerji içeceği tüketmeleri dahilinde egzersiz sigara kullanımı ve kiloları gibi yaşam biçimlerini yansıtan birçok soru da soruldu.

Bu araştırma toplamda 16 yıl boyunca devam etti ve ayda bir bardaktan az meşrubat tüketenlerin yüzde 9,3’ünün, günde 250 mililitrelik iki veya daha fazla bardak meşrubat tüketenlerin ise yüzde 11,5’inin hayatını kaybettiğini ortaya çıktı.

Yapılan araştırmalarda vücut kitle indeksi diyet sigara fiziksel aktivite eğitim gibi diğer faktörler de göz önünde bulunduğu günde 2 bardak içecek tüketenlerin erken ölüm riskinin ayda bir bardak da az tüketenlerin oranla %17 daha yüksek olduğu belirlendi. elde edilen sonuçlara göre hem şekerli hem de tatlandırıcı içeren içecekler için ölüm riskini daha da arttırdı göz önüne çıktı.

Araştırmayı yapan uzmanlar katılımcılar arasında belirli ölüm nedenlerine baktıkları zaman yapay tatlandırıcı içeceklerin sık tüketilmesinin dolaşım sistemini etkilediğini ve yüksek ölüm riski ile buluştuğunu söylüyor. tatlandırıcı kansızlık yüksek ölüm riski ile eşleştirildi. bu tarz içecekler aynı zamanda Parkinson’da ölüm riskinin yükselmesine bağlı olarak da insanları etkileyebiliyor Çalışmanın sonuçları “JAMA Internal Medicine” dergisinde yayımlandı.