Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Gözlerin neden kırmızı çıktığı ortaya çıktı

Gözlerin neden kırmızı çıktığı ortaya çıktı
Spread the love

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Öğr.Üyesi Fatih Atmaca verilen bilgilerle fotoğraflardaki kırmızı gözün hangi sıhhat meselesine işaret ettiğini anlattı.Halk arasında “Sağlıklı göz kırmızı çıkar” şeklinde tek ifade olduğunu bildiren Göz Sıhhati ve Hastalıkları Eksperi Dr.Öğr.Üyesi Fatih Atmaca “Her iki göz de yavruağzı kırmızı arası tek renkse ve gözler arasında renk değişikliği çıkmadıysa, evet doğru.

Gözümüzün içindeki en iç katman yavruağzı kırmızı renktedir.Fotoğraf çekimi sırasında mekanizma şöyle işliyor: makineden flaş patlıyor ve flaş gözün tüm tabakalarını geçip gözün en iç tabakasından yansıyıp geri dönüyor.Eğer ışın göze direk girer ve yeniden çıkarsa bu gözün tabakalarında tek sorun yok demektir.

Zaten katarakt ya da göz tümörü gibi meseleler varsa resim makinesinin flaşından çıkan ışın, gözün tabakalarını geçip geri gelemeyecek ve değişiklik oluşacaktır. O yüzden her iki gözde yavruağzı kırmızı arasında tek görüntü alabilmek gözün kırıcı katmanlarında tek sorun bulunmadığı ile ilgili düşünce verebilir” diye konuştu. Dr. Atmaca, çoğunlukla fotoğraflarda kırmızı renk çıkmasından ziyade kaygıya düşüren şeyin her iki göz bebeği arasında asimetrik tek fark olması olduğunu söyleyerek vaziyeti şu şekilde açıkladı: “Yani gözlerden biri kırmızı yavruağzı arası tek renkken öteki sarı-gri ya da normal renkte görünüyorsa bunun nedeni göz sağlığındaki tek sorun olabilir.

Fotoğraflarda görünen bu renk farklılıkları, bilhassa çocukluklarda görülen göz içi tümörü (retinoblastom) ya da kataraktı işaret eder iken yetişkin kişilerde kataraktın ve retina yırtıklarının habercisi olabilir.

Doğuştan katarakt hastalarında ise resim çekildiği vakit her iki göz bebeğinin içindeki ışık yansıması değişik olmasından kaynaklı mesele fotoğrafa yansır.”

Çoğu bireyin bunun normal olma ihtimalini düşündüğünü veyahut fark etmeyebileceğini bildiren Dr.

Atmaca, “Fakat yineleyen resim çekimlerinde aynısı mesele görülürse bunu öneme alabilmek lazım olur.

Aileler durumdan şüphelenip hekime gittiğinde çocuk göz bebeklerini büyüten tek damla yardımı ile kontrol edilip göz tümörü ya da katarakt olup bulunmadığı anlaşılır.