Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Göğüs hastalıkları en büyük ölüm nedeni

Göğüs hastalıkları en büyük ölüm nedeni
Spread the love

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Başoğlu, “Türkiye’de tahminen 5 milyon KOAH hastası olup, bunlardan fakat 500 bini kendisinde KOAH olduğunu bilmektedir” diyerek daha çok sık rastlanan solunum sistemi hastalıkları ile ilgili açıklama yaptı.

İhmal edilen solunum rahatsızlıkları için farkındalık oluşturmaya gayret gösteren Prof.Dr. Ahmet Başoğlu “Türkiye’de solunum sistemi rahatsızlıklarına bağlı sağlık kurumu yatışları, tüm sağlık kurumu yatışlarının yüzde 13’ünden, solunum sistemi rahatsızlıklarına bağlı ölümler ise bütün ölüm sebepleri içinde yüzde 11’inden mesuldür.

Bu hastalıklar içerisinde bulunan süreğen obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), verem, akciğer kanseri, astım ve zatürree, dünya genelinde ve ülkemizde ciddi ölümlere ve hastalık yüküne yol açmaktadır ”dedi.

” KOAH hastalığının dünya genelinde 3.Ölüm sebebi olduğunun önemini vurgulayan  Prof.Dr. Başoğlu, “Türkiye’de tahminen 5 milyon KOAH hastası olup, bunlardan fakat 500 bini kendisinde KOAH olduğunu bilmektedir. KOAH’ DA erken tanı ve iyileştirme olanaklarına erişmek için ilk olarak toplumda KOAH farkındalığını çoğaltmak gereklidir.

Verem ise ne yazık ki halen dünya genelinde en ölümcül bulaşıcı hastalıktır. Her sene 1,8 milyon şahıs verem hasebiyle ölmekte ve senede 10 milyon şahıs vereme yakalanmaktadır. Verem hastalığı yoksullar, muhacirler, madenciler ve rizikolu ortamlarda gayret gösteren ve yaşam sürdüren başka şahıslar yanı sıra tütün ve içki tüketimi, diyabet, AIDS, bağışıklık düzeneğinin baskılanması gibi riziko faktörlerine sahip şahıslarda daha fazla görülmektedir” diye konuştu.

Son zamanlarda akciğer kanseri hasebiyle can veren adedinin arttığını altını çizen Prof.Dr. Ahmet Başoğlu, “Dünyada senede 1,6 milyon şahıs bu hastalıktan ölmekte. Akciğer kanseri ülkemizde bütün yaş kümeleri içinde en çok görülen kanser tarzı olarak erkeklerde 1.sırada, bayanlarda ise 5.sırada yer alıyor.

Zatürree uzun senelerdir sık rastlanan hastalıkların başında gelmekte çocuklarda ve ileri yaşlarda en ehemmiyetli ölüm sebepleri arasında bulunuyor. Her sene milyonlarca insanın ölümünden mesuldür.