Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Göğüs ağrılarını hafife almayın

Göğüs ağrılarını hafife almayın
Spread the love

Kalp hastalıklarının girişimsel olarak yapılan yollarla çözüme kavuşabildiğini ifade eden Kardiyoloji Doktoru Prof.Dr. Ali Oto, bilhassa defa ihtiyar ve operasyonu defa rizikolu olan hastalara yapılan ameliyatsız yöntemlerin oldukça etkin neticeler verildiğini ifade etti.

“Ateroskleroz” ismi verilen damar sertliği hastalığı, sıklıkla tüm atardamar sisteminde görmek mümkünken, kalbi besleyen damarlarda görülmesi, tam tıkanma halinde kalp krizine yol açar” diyen Prof.Dr. Ali Oto, koroner damarların daralması veyahut tıkanmasının, şahıslarda belirlenmiş belirtilerle meydana çıktığını söyledi.

En bariz belirtinin çoğunlukla göğüs ağrısı şeklinde kendisini gösterdiğini söyleyen Ali Oto, bu ağrının hareket etmek ve yürümekle başlayan, istirahatla geride bıraktığımız, sık sık basınç tipinde olan, boyun, çene, kol ve sırtın sol yönüne da yansıyan tek ağrı özelliği taşıdığının altını çizdi.

Prof.Dr. Oto, fakat damar tıkanmalarının kimi hastalarda hiç sendrom vermeden direk kalp krizi olarak kendisini gösterebildiğini, bazen ise ani ölümlerle de meydana çıkabildiğini söyledi.

Prof.Dr. Oto, ortada hiçbir sendrom yokken uygulanan genel kontrollerle, egzersiz testleri veyahut bilgisayarlı tomografi ile ve miyokard sintigrafisi olarak bilinen kalifiye yollarla böyle rahatsızlıklara henüz sendrom vermeden de tanı konulabildiğini sözlerine ilave etti.

“Birincisi koroner baypas operasyonu başka bir deyişle tıkanıklıkların arka kısmına doğru köprü yapma ameliyatıdır.

İkinci tercih ise 40 senedir gelişimini devam ettiren girişimsel kardiyolojik yollarla ameliyatsız olarak damarların açılmasıdır.

İlk olarak balonla açma ile başlayan girişimsel kardiyoloji yöntemine, ardından balonla açılan damarın çökmesini engelleyecek metal materyalden uygulanan ve stent ismi verilen sistemlerin uygulanması ile devam edildi.

Zaman içinde kolay stent düzeneğinin de kafi bulunmadığı görüldü ve teknolojik ilerlemeler vasıtası ile nihai 20 senede ilaç salan kalifiye stentler kullanılmaya başlandı.