Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Genital siğil tehlikesi artıyor

Genital siğil tehlikesi artıyor
Spread the love

Bayanlarda vajinal alanda oluşan siğillerin tıptaki ismi Kondilloma Akümünata’dır. Genital siğillerin sebepleri, HPV ismi verilen virüslerdir. HPV’nin 60 dan çok tarzı bulunmaktadır. HPV 6 ve 11 tipinin bulaşması siğile sebep gerçekleşir.

Siğiller kanser rizikosu taşımayan lezyonlardır. HPV 16 ve 18 yüksek kanser rizikosu taşıyan tiplerdir. Ayrıca düşük kanser rizikosu taşıyan HPV çeşitleri de yer almaktadır. Siğiller çoğunlukla cinsel yolla bulaşabilirler. İyi huylu olmalarına rağmen, hızlı yayılmaları ve iyileştirme ertesi tekrarlamaları hasebiyle bilhassa psikolojik istikametten kadınları negatif olarak etkiler.

Son senelerde ülkemizde bilhassa 18-28 yaş arasındaki gençler arasında görülme sıklığı artmıştır. Hem bayanlarda hatta erkeklerde görülebilir. Genital alanda veyahut makat çevreninde karnabahar görünümündedirler. Bazen tek tek gelenek genellikle da çok sayıda görülürler.

Erken dönemde rehabilitasyon edilmediğinde süratle çoğalır ve bütün Genital bölgeyi kaplayacak şeklinde yayılabilirler. Bazıları toplu iğne başı kadardır, bazılarının büyüklüğü ise 4 cm’e kadar çıkabilir.

Ağrısız ve bazı durumlarda kaşıntılı olabilen kitleler olarak sendrom verirler. Beyaz veyahut gri renkte ve üzeri pürtüklü tek yapıdadırlar. Bunlar gerçekte anormal şeklinde oluşumunu bitirmiş et parçalarıdırlar. HPV enfeksiyonu taşıyan tek kişiyle cinsel temasta bulunulduğunda kesinlikle o bireyin de HPV enfeksiyonu geçireceği manasına gelmez.

Bulaşıcılık da bireyin bağışıklık düzeneğinin de ehemmiyeti bulunmaktadır. Genital aktif siğil varlığında bulaşıcılık henüz yüksektir. Cinsel temasta kondom tüketimi Genital siğilin bulaşıcılığından korunmada kafi değildir.

Siğili olan hastalarda kesinlikle HPV virüsünün başka kanser yapmış tiplerinin de bulaşma şansına karşı tetkikler yapılmalıdır. Serviks ismi verilen rahim ağzından alınan smear testi ile rahim ağzında anormal hücre değişikliğinin başlayıp başlamadığı incelenmelidir. Yine rahim ağzından alınan tek sürüntüden HPV’nin bulaşıp bulaşmadığı, bulaştıysa hangi tipinin bulaştığı saptanabilir.

Bu araştırmaların neticelerine göre hastanın takip planı çıkarılır. Tedavide hem medikal hatta cerrahi yöntemler kullanabilir. Jinekolog muayenesinden ardından siğilin yaygınlığına göre medikal antiviral rehabilitasyon, elektrokoterizasyon, crioterapi(dondurma), laser sistemleri ile rehabilitasyon planlanır. Dondurma prosedürü ağrısızdır ve çoğu vakit anestezi olmadan yapılır.