Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Gençlerin neden kalp krizi geçirdiği ortaya çıktı

Gençlerin neden kalp krizi geçirdiği ortaya çıktı
Spread the love

Damar yaşı ile takvim yaşının değişiklik gösterebileceğini ifade eden Kardiyoloji Doktoru Doç.Dr. Ahmet Temiz, “40 yaşında, hem de henüz genç kişiler sebep kalp krizi geçirir ve ehemmiyetli tek bölümü da ne yazık ki kriz hasebiyle genç yaşta yaşama veda eder? Gerçekte bunun yanıtı basit; zira takvim yaşımızla kalp damar yaşımız aynısı değil.

40 yaşında olan birinin damar yaşı 70, hem de 80 olabilmektedir” diye konuştu. Kalp hastalıkları, dünyada bulunduğu gibi Türkiye´de de ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer almakta. En ehemmiyetlisi de kalp krizi, birden kapıyı çalıyor ve genç, ihtiyar dinlemiyor.

Avcılar Anadolu Hastanesi Kardiyoloji Doktoru Doç.Dr. Ahmet Temiz, kalp damarlarını yaşlandıran proses ile ilgili ehemmiyetli bulgular verdi. Damarların iç yüzeyinin `endotel´ ismi verilen zarla kaplı olduğunu söyleyen Kardiyoloji Doktoru Doç.Dr. Ahmet Temiz, “Aslında bedenimizin en devasa organıdır.

Tüm endotel yüzey alanımız tek futbol sahasından büyüktür. Endotelin çoğu vazifiyeti bulunmaktadır. Kanın akışkanlığından, pıhtılaşmanın engellenmesine ve yararlı gıdaların hücrelere iletilmesi, zararlıların hücrelerden alınıp vücuttan atılmasına kadar çoğu ehemmiyetli vazifiyeti yer almaktadır.

Damar yaşlanması, endotel fonksiyonunun bozulması ile başlar. Endotel fonksiyonu bozuldukça geçirgenliği artmakta ve damarların tıkanmasına meydan veren kolesterolün damar duvarına geçmesine yol açmaktadır. Zamanla damar duvarında toplanan kolesterol sanki tek sivilce gibi damarın içerisine doğru büyümekte ve damarı tıkamaktadır.

Bu damar içerisine doğru büyüyen plaklar bazı durumlarda sivilce patlaması gibi patlamakta ve pıhtılaşmanın aktive olmasıyla damarın ani olarak tam tıkanmasına meydan veren kalp krizine neden olmaktadır.

Şayet tıkanma kalbin ehemmiyetli tek damarında ise ölüme neden olma olasılığı henüz fazladır” diye konuştu.

Damar yaşlanmasının birdenbire gelişmediğini söyleyen Doç.Dr. Ahmet Temiz, bu vaziyetin sinsice ilerlediğini ve damarlar iyice tıkanıp kalp krizi gelene kadar muayenehane keşif vermediğini açıkladı.

Yapılan çalışmaların riziko altındaki bireylerde damar yaşlanmasının henüz çocukluk çağlarında başladığını gösterdiğini ifade eden Doç.Dr. Temiz, “Damar yaşlanma sürati bireyin riziko yüküne göre değişiklik göstermektedir başka bir deyişle riziko etkeni ne kadar çok ise o kadar süratli yaşlanmakta ve 40 yaşına gelmiş birinin damar yaşı 70-80 olabilmektedir.