Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Fıstık ve yavruları okulun gözdesi oldu

Fıstık ve yavruları okulun gözdesi oldu
Spread the love

Giresun’da bir lisede yavruyken sahiplenilen köpek ve yavruları, talebelere hayvan sevgisini aşılıyor. Görele ilçesindeki Görele Anadolu Lisesi’nin bahçesinde tahminen bir sene evvel ıslak ve titrerken tespit edilen köpek, öğretmenlerin aldığı ortak kararla sahiplenildi.

Fıstık ismi verilen ve öğrenciler doğrulusunda defa sevilen köpek, bir müddet evvel üstünden otomobil geçmesi neticesi yaralandı. Tedavi masrafları öğretmenlerce karşılanan köpek Samsun’da operasyon ettirildi.

Tedavi ardından yeniden okula kazanç ve daha tek maaş iki yavrusu tespit edilen Fıstık’ın bakımı öğrenciler ve öğretmenler doğrulusunda inşa ediliyor. Okulun sanki maskotu durumuna gelen hayvanları öğrenciler ders aralarında seviyor. Okul Müdürü Mehmet İncirkuş, Fıstık’ı geride bıraktığımız sene yavruyken okulun kapısında üşümüş tek durumda bulduklarını ifade etti.

Köpeği sahiplenme hükmü aldıklarını ve talebelere hayvan sevgisinin aşılanması emeliyle köpeğe bakmaya başladıklarını bildiren İncirkuş, şu şekilde konuştu:

“Öğrencilerle Fıstık’a kulübe yaptık. Zaman içerisinde köpeğe alıştılar ve sahiplendiler. Öğrenciler istedikleri vakitte Fıstık ve yavrularını seviyor, oynuyor bir süre ardından da derse giriyor. Köpekle geçirdikleri vakit tedavi gibi oluyor. Hayvan sevgisini Fıstık ile talebelere aşıladık.

Cana verilen kıymeti, canın oldukça önemli olduğunu, yalnızca insanların değil hayvanlar ile bitkilerin de canlarının defa kıymetli olduğunu anladılar. Zaman içinde cana sunduğumuz kıymet yansızca çocuklar değil kamuoyu doğrulusunda da defa iyi anlaşılacak.

Biz aynısı duyarlılığı etraftaki vatandaşlardan da bekliyoruz. Köpeği burada istemeyen etraf sakinleri de oldu. Köpeklere mamaları öğretmenler olarak kendisi aralarında toplanan paralarlar aldı. Bazen isteyen öğrenciler de mama getirdi. Öğrencilerle külüstür sıralardan birkaç kulübe henüz yaptık.

Sadece Fıstık’a değil birkaç köpeğe henüz baktık fakat vakit içinde tür köpek bulunduğu için vatandaşlar bizden istedi. Biz de teslim ettik.”Köpeğin sahiplenilmesine liderlik eden Müdür Muavini Hanife Dudu Kara ise Fıstık’ın okul etrafında üstünden vasıta geçmesi neticesi ayak kemiğinin kırıldığını açıkladı.

Kara, Samsun Hayvan Hastanesi’nde köpeği operasyon ettirdiklerini ifade etti. Samsun’daki kızının evinde iki ay köpeğe baktıklarını anlatan Kara, “Zor tek süreçti. Normal hasta tek insan sebep bakılıyorsa ona da öyle baktık, altını bezledik. İki ay neticesinde yeniden okulun bahçesine getirdik. Şimdi iyi, iki adet de yavrusu oldu” diye konuştu.