Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Ev kadınları üretiyor ve çalışmaya teşvik ediyor

Ev kadınları üretiyor ve çalışmaya teşvik ediyor
Spread the love

Ankara’da yaşayan ev kadınları çok uzun bir süredir kooperatif kurarak bir yandan ev temelli çalışıyorlar bir yandan da özgürlüklerinin tadını çıkarıyorlar.

Ankara’daki ev kadınları tarafından kurulan kooperatif 15 yılı aşkın bir süredir ev temelli ekonomik faaliyetler yürütüyor. Dikiş, eğitim ve üretim, gümüşçülük alanlarında atölyeleri olan kooperatifi yöneten kadınlar illeri gezerek faaliyetlerini farklı şehirlerde örgütlenen kadınlarla birlikte 25 kooperatif ve dernek kurdular. 2004 yılında Mensure Işık başkanlığında kurulmuş olan Zeytindalı Kadın Kooperatifi  ev eksenli çalışma sistemini tüm Türkiye’ye yayarak kadınların paralarını kazanmasına destek olmaya çalışıyorlar. Kadınlar şehirleri gezerek diğer kadınların örgütlenerek kooperatif kurmasına destek oluyorlar. Yönetimde bulunan 7 kadın çalışmaları ile farklı illerde 15 yıldır farklı örgütlenmelere giderek 25 kooperatif ve dernek kurulmasını sağladı.

Amaç Kadınları Güçlendirmek

Başkan Nurcan Yalçın, Zeytindalı Kadın Koopetifinin atölyeler sistemi üzerine yürüdüğünü ve uzmanlık alanlarını da bu atölye gruplarında gerçekleştirdiğini paylaştı. Dikiş, eğitim ve üretim ile gümüş olarak 3 farklı dalda çalışmalarını yürüten kadınlar örgü atölyesi kurmak için de hazırlık aşamasındalar. Mamak Dikiş Atölyesinde 15 kadının istihdam edildiğini belirten Yalçın, bu atölyede bez çanta üretildiğini ve sipariş ile çalıştıklarını söyledi. STK ve uluslararası kuruluşlarla üniversitenin kendilerine destek olduğunu anlatan başkan, amaçlarının evde çalışan kadınları eğitimle güçlendirmek ve ekonomik özgürlük konusunda desteklemek olduğunu kaydetti. Sistemin atölyeler üzerinden yürüdüğünü anlatan Başkan Yalçın, uzmanlık alanlarına göre dağılım olduğunu söyledi. Kadınlar hem eşine hem topluma karşı ayakta durarak özgürleştirilmeli, diyor başkan. Çevreci kurum olduklarına da vurgu yapan Yalçın, dünyanın kirlendiğini ve kadınların dünyayı kurtaracaklarını belirtiyor. Naylon poşet yerine bez çanta üreten kooperatif ayda 4 ile 10 bin arasında torba dikiyor.

Kadınlar Evden Çıkarsa Toplum Gelişir

Atölyede çalışan kadınlardan biri olan Fatma Ağaoğlu eşinin daha önce çalışmasına karşı olduğunu ancak gizli şekilde atölyeye geldiğini söyledi. Kendi parasını kazanarak ihtiyaçlarını almaya başlayan Ağaoğlu özgüven duymaya başladığını ve eve destek olmaya başladığını söyledi. Şimdi kadınların evden çıktığında kendilerine güveneceklerini bunun da toplumu geliştireceğini söylüyor.