Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Esnafa eğitim seferberliği başlıyor

Esnafa eğitim seferberliği başlıyor
Spread the love

Antalya Valiliği, meslek odaları ve üniversiteler iş birliğiyle şehir merkezi ve ilçelerde gayret gösteren esnafa yönelik tek eğitim programı hazırlandı.

Esnafın turizmden sebep hisse alamadığı ile ilgili özeleştiri yaptıklarını ve bu vaziyeti değiştirmek için şehrin her yerinde düzenlenmek emeliyle eğitim uygulamaları hazırladıklarını ifade eden Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, turizmde esnafın rolünü çoğaltmak için kesif tek gayret içerisinde olduklarını açıkladı.

Akdeniz Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi ve Etkileşim Fakültesi ile Bilim Üniversitesi Etkileşim Fakültesiyle Antalya’daki esnafa eğitim faaliyetleri tanzim etmek emeliyle işbirliği yaptıklarını açıklayan Adlıhan Dere, “Kaş, Gazipaşa, Elmalı, Korkuteli gibi turistik ilçelerde ve şehir merkezindeki mahallelerimizde bu aydan ardından eğitim toplantılarımız olacak.

Özellikle müşteri ilişkileri, hiddet muayenesi, tutum kaideleri gibi konularda gelen yerli ve ecnebi turistlere ne şeklinde davranılacağı istikametinde malumat verilecek. Eğitim programı ışığında ayrı olarak pazarlama teknikleri gibi iş yapma potansiyelini artırıcı akademik eğitimler de düzenlenecek” diye konuştu.

Eksikleri belirleme edip çözüm ilerletmek emeliyle Antalya Valisi Münir Karaloğlu ile İki Kapılı Han, Kapalı Yol, Kale kapısı gibi şehrin turist hareketliliği kesif olan bölgelerine esnaf gezileri düzenlediklerini bildiren Dere, şunları söyledi: “Özellikle turiste görev eden esnafın çoğunda maliyet tarifesi bulundurma ile ilgili ciddi oranda noksanlık belirleme ettik. Çarşıda gezen turist, yaftası görünce dükkana güvenle giriyor.

Hangi ürünü ne kadara alacağını biliyor. Özellikle kafeterya, restoran, pastane gibi mekanların menülerinin olması ve görünen yerlere asılması gerektiği ile ilgili uyarıda bulunduk.

Hem arkadaşlara yafta dağıtarak, hatta kontrol yaparak turistin çarşıda güvenilir ve ferah alış veriş yapılması için önlemlerimizi alıyoruz.”

İşyerlerinde uygulanan denetimlerde ölçülen usulsüzlüklerin yanı sıra teknelerde, taksilerde yapılan maliyet farklılıklarıyla ve hanutçulukla da maç ettiklerini söyleyen Dere, “Ticari taksilerin Belek, Serik gibi turistik bölgelerle havalimanı arasında uyguladıkları tanıma ile standart tanıma arasında maliyet farkı vardı.