Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Erken doğumlarda anne babaya iş düşüyor

Erken doğumlarda anne babaya iş düşüyor
Spread the love

Erken doğumlarda hayatta kalma ihtimali her geçen gün artıyor. Özellikle prematüre doğumlarda sorunlar çok daha farklı olabiliyor. Bu tarz doğumlarda bebekler hayata bir adım geride başlasa da aslında hayatta kalmak o kadar da zor değil.

Bu süreçte doktorlara büyük görevler düşse de ailelere çok önemli görevler düşüyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Filiz Bakar, prematüre bebeklerin bakımının çok zor olduğunu ve bu süreçte ailelere çok önemli görevlerin düştüğünü söyledi. Sağlıklı bir gebelik için 40 haftalık sürecin tamamlanması gerektiğini söyleyen uzmanlar bu süreçten önce olan doğumlara prematüre olarak adlandırıyor.

Prematüre doğumların ana nedeni halen daha tam olarak bilinmiyor. Prematüre bebeklerin bakımları diğerlerine oranla daha zor ve incelikler istiyor. Anemi ve sarılık erken doğan bebeklerde daha fazla görülüyor. O yüzden bun konuda da önlemleri almak gerekiyor. Anne sütü prematüre doğan bebekler için çok çok değerli o yüzden emzirme konusunda hiçbir anne tereddüt yaşamamalı.

Bu tarz doğum yapan bebeklerin birçok organı henüz tam olarak gelişmediği için bazı sorunlar yaşanabilir. Bu süreçte sık sık hastaneye giderek tedaviye devam etmek gerekiyor. Prematüre doğumlar uzun bir süreç ve sürecin iyi gelişmesi için eksiksiz tedavi gerekiyor.

Prematüre bakımını üstlenenlerin bu süreçten önce mutlaka aşı da olmaları gerekiyor.