Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Engelli bireylere evde eğitim verilecek

Engelli bireylere evde eğitim verilecek
Spread the love

Okulların açılmasına sayılı günler kaldı. Milli Eğitim Bakanlığı 2019/2020 dönemi öncesi önemli bir karar aldı. Milli Eğitim Bakanlığı özel Rehabilitasyon ve özel eğitim merkezlerine gelemeyecek derecede engeli bulunan bireylere evde eğitim verilecek.

Alınan bu karar emsal niteliği taşıyor. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezlerine gelemeyecek derecede engeli bulunan bireyler için evde destek hizmeti geliyor. Yapılan bu düzenleme ile birlikte öğrencilere evde özel hocalar eşliğinde eğitim verilecek. Milli Eğitim Bakanlığınca Özel Eğitim Kurumları yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklik resmi gazetede yayımlandı ve yasalaştı kanuna göre Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü’ne bağlı özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde 2 rehber öğretmenlerin atıl durumda kalmamaları için 40 saate kadar engelli bireylere destek eğitimi verilecek.

Eğitimden bir ay kadar önce engelli bireyler eğitim planlama hazırlanmasına son verildi. Engelli birey eğitim aldıkça modül eğitim bilgilerinin girilmesi sağlanacak hastalık ya da çeşitli nedenlerle destek eğitim alamayan engelli bireylerde bu fırsatla birlikte telafi eğitimlerini tamamlayacak. Engelli bireylerin telafi eğitim alabilmeleri için günlük ders sayısı da arttırılıyor.

Okula devam eden öğrencilerin destek eğitimleri de okulun eğitim saatleri dışında yapılması zorunluluğu ortadan kaldırılıyor. Bu kişiler sadece yarım gün eğitim desteği alacaklar eğitim durumuna gelemeyecek derece de engeli bulunan bireyler için de evde destek alabilmeleri için imkanlar oluşturulacak. Devlet tarafından kurumlara eğitim desteği ücreti ödenebilmesi için eğitimi kamera kaydına alınması gerekiyor.

Kamera kaydı sunmayan kurumları ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından herhangi bir şekilde ödeme yapılmayacağı açıklandı. Engelli bireylerin ders devam takibi kurumun giriş ve çıkışlarını görüntüleyen ayrıca eğitim verilen ayın bitiş tarihinden itibaren en az 90 gün süreyle kayıt yapabilme depolayabilir özelliği olan kameralı görüntüleme sistemleri olmak zorunda olacak.