Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

En kalabalık okul belli oldu

En kalabalık okul belli oldu
Spread the love

Geçtiğimiz yıllarda okula başlama yaşı 66 aydı. 2019-2020 eğitim öğretim yılında ise bu durum 69 ay olarak kayıtlara geçti. Geçtiğimiz yıl ülkemizdeki en kalabalık okul olan Avcılardaki Leyla Bayram İlkokulu’nda öğrenci sayısı 5 bin 300’den 4 bin 834’e geriledi.

Okuldaki öğrenci sayısındaki düşüşün ana nedenleri arasında okula başlama yaşının 3 ay geriye çekilmesi yer alıyor. Bu bölgedeki tel ilkokul olması da binlerce öğrencinin kayıt döneminde buraya gelmesine neden oluyor. Konuyla alakalı okul müdürü de açıklamalar yaptı. 69 ay düzenlemesi sayesinde okuldaki öğrenci sayısının 5 binin altına düştüğünü söyleyen Okul Müdürü İsmail Akçay, yeni eğitim öğretim yılının herkes için hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Türkiye 4 bin 834 öğrencimiz var. Bunların 491’i Suriyeli. Bunların yanı sıra Mısır, Tacikistan, Azerbaycan ve Iraklı öğrencilerimiz var. 142 öğretmen kadromuzla yeni eğitim öğretim yılında çalışmalarımıza hız vererek başarılı öğrencilerin yetişmesine katkı sağlayacağız.

Avcılar Milli Eğitim Müdürü Barış Yıldız, 69 ay düzenlemesi ile okula başlayacak öğrencilerin sayısında bir azalma olduğunu ve bu durumun okulları rahatlattığını söyledi.  İstanbul Valiliği de bu bölgede yeni bir okul için çalışmalara başladı. İlkokuldaki yoğunluğu atlatmak ve öğrencilerin daha iyi şartlarda öğrenim görmesi adına yeni 1 ilkokul 1 tanede ortaokul yapılacak.

Yeni yapılacak okul ile alakalı İstanbul Valiliği kısa süre içerisinde çalışmaların başlayacağını duyurdu. Yeni yapılacak okullar 2020-2021 eğitim öğretim yılına yetişecek.   Yapılacak yeni okullar ile birlikte Leyla Bayram İlkokulu ve hemen yanındaki Nihat Çandarlı Ortaokulu’nun yükü ciddi anlamda azalacak.

69 ay kuralı ile birlikte birçok öğrenci yeni eğitim döneminde okula başlamamış bu da bu bölgedeki okullar için iyi bir gelişme olmuştu.